Son zamanlarda artan dolandırıcılık vakalarının önüne geçmek amacıyla Meclis tarafından beklenen Elektronik Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun Tasarısı, dolandırıcıları paniğe sevk ederken, aynı zamanda köşeyi dönmek isteyenleri de düşündürüyor.

Telefonla dolandırıcılık yapanlar, her gün yeni taktikler deneyerek vatandaşları kandırmaya devam ediyor. Uyarılara rağmen mağduriyetler artarken, teknolojinin hızla yayılması ve bilginin kolayca elde edilebilmesi, herkesi potansiyel bir mağdur haline getiriyor.

Spotify Şarkı Falı Nasıl Açılır? Kısayol Bağlantı Linki 2024 Spotify Şarkı Falı Nasıl Açılır? Kısayol Bağlantı Linki 2024

Günümüzde, eskiden nadiren rastlanan tencere-tava pazarlama yöntemine benzer taktiklerle dolandırılma vakaları her geçen gün artıyor. Vatandaşlar, rızaları olmadan gelen mesajları silmek ve aramaları reddetmekten bıkarken, dolandırıcılar farklı yöntemlerle insanların sabrını zorlamaya devam ediyor ve bazen başarılı olup ciddi mağduriyetlere neden olabiliyor. 

0312 Numarası Dolandırıcı mı?

Son zamanlarda, dolandırıcılığın iyice arttığı görülüyor. İnternet üzerinde yapılan şikayetlerin verilerine bakıldığında, haftada bir yapılan arama ve mesajlara maruz kalma sıklığının arttığı, vatandaşın ise isyan noktasına geldiği ortaya çıkıyor.

Bu artışın arka planında, Meclis'ten geçmesi beklenen Elektronik Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun Tasarısı bulunuyor. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte, yasal boşluktan yararlanarak cezalardan sıyrılan firmalar ve bireyler, artık rızası olmadan yapılan her telefon görüşmesi ve mesaj için ciddi para cezaları ödemek zorunda kalacak. Israr etmeleri halinde ise adli yaptırıma tabi tutulacaklar. 

Böylece, 0312 numarası gibi şüpheli aramalara karşı da vatandaşlar daha bilinçli bir şekilde hareket edebilecekler. Yasal düzenlemelerin getirdiği cezalar, dolandırıcıların işini zorlaştıracak ve vatandaşları koruma altına alacaktır. Ancak her durumda dikkatli olmak ve şüpheli durumlarda yetkililere başvurmak önemli bir sorumluluktur.

Editör: Haber Merkezi