Sosyal medyada dolaşan asılsız haberlerin aksine, 2024 yılı hac organizasyonu iptal edilmemiş, aksine Türkiye'nin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ile Cidde'de gerçekleşen bir buluşma sonucunda 2024 hac protokolünü imzaladı.

Omni Coin Yorumları (2024 Nisan) Omni Coin Yorumları (2024 Nisan)

Önceki günlerde Fenerbahçe ile Galatasaray arasında Riyad'da oynanacak olan Süper Kupa finalinin ertelenmesi sonrasında, sosyal medyada yayılan bilgiler arasında hac organizasyonunun iptal edildiği iddiaları da bulunmaktaydı. Ancak, bu haberler tamamen asılsız çıktı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Suudi Arabistanlı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşme neticesinde 2024 hac protokolü imzalandı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, yapılan açıklamalardan sonra söz konusu iddiaların doğru olmadığını vurguladı. Türk hacı adaylarının 2024 yılında hacca kabul edilmeyeceği şeklindeki bilgiler tamamen gerçek dışıydı.

Hac Yasağı İddiaları Hac Protokolü İmzalanarak Yalanlandı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, beraberindeki heyet ile birlikte 2024 hac organizasyonuyla ilgili temaslar yapmak üzere Cidde'ye gitti. Burada Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ile bir araya gelen Erbaş, Türk hacı adaylarına sunulan hizmetler ve 2023 hac dönemine dair değerlendirmelerde bulundu. Görüşme sonrasında Erbaş ve Rabia, 2024 yılı hac protokolünü imzaladı. 

Türkiye'nin Talepleri ve Protokol Detayları

Erbaş'ın görüşmede Türkiye'nin nüfusuna göre kotanın güncellenmesi ve hac kontenjanının artırılması talebinde bulunduğu öğrenildi. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Rabia ise Türkiye'nin 2024 hac dönemi hazırlıklarına erken başlamasından duydukları memnuniyeti ifade ederek, Suudi Arabistan'ın hacı ve umreci sayısını artırmaya yönelik çabalarının başladığını belirtti.

Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2024'te hac kontenjanının 83 bin 430 olarak belirlendiğini ve protokolün hayırlı olmasını diledi.

Sonuç olarak, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında 2024 hac protokolünün imzalanmasıyla birlikte, Türk hacı adayları 83 bin 430 kişiyle Mekke'ye gitme şansına sahip olacaklar. Hac organizasyonunun iptal edildiği iddiaları ise tamamen gerçek dışı çıktı.