Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesi açılışında yaptığı konuşmada, müjdeli bir haberle 35 bin sağlık personeli alımının gerçekleşeceğini duyurdu. Bu alımla birlikte, 15 bininin hemşire pozisyonunda olmak üzere toplamda 35 bin sağlık personeli kamuya alınacak. Sağlık Bakanlığı, alım sürecine ilişkin detayları ÖSYM'ye göndererek, başvuru sürecinin başlamasını sağlayacak. 

35 bin Sağlık Personeli İçin Tarih Açıklandı

Adaylar, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanlarına göre tercihlerini yapacak ve sağlık kurumlarına yerleşmeyi bekleyecekler. Alım sürecinin başlamasıyla birlikte, Şubat ayının ilk haftası itibariyle ÖSYM tarafından kılavuz yayımlanacak. Başvuru şartları henüz belirlenmemiş olsa da geçmiş alımlarda kullanılan şartlara göre belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekecek.  

Geçmiş yıllarda yapılan alımlarda aranan başvuru şartları şu şekildedir:

·         Sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48. maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

·         657 sayılı Kanununun 4. maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

·         KPSS 2019/4, KPSS 2019/7, KPSS 2020/4 ve KPSS 2020/5 Tercih Kılavuzlarında belirtilen sözleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin, aynı pozisyonları tercih etmeleri engellenecektir.

Bu alımlarda dikkat edilecek diğer noktalar ise başvuru genel şartlarına uygun olmayan adayların veya belirtilen nitelikleri taşımayan adayların göreve başlatılmayacağıdır. Ayrıca, sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerin belirli durumlarda bir yıl süreyle yeniden istihdam edilemeyecekleri hükme bağlanmıştır.

KPSS Taban Puansız Güncel Büro Personeli Memur Alımı! Başvuru Ekranı KPSS Taban Puansız Güncel Büro Personeli Memur Alımı! Başvuru Ekranı

15 bin personel alımının hangi kadrolara yapılacağına dair detaylar ise şu aşamada net değildir. Ancak, sağlık birimlerine yapılması beklenen alımın, çeşitli sağlık branşlarını içereceği ve detayların ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulacağı tahmin edilmektedir. Bu alımlar, sağlık sektöründeki ihtiyaçları karşılamak ve kamu sağlığını güçlendirmek adına önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir

Editör: Haber Merkezi