Aksaraylı Şehit Pilot Hamza GÜMÜŞSOY'un kısa ama yıldız dolu yaşam öyküsü. İlk eğitiminden başlayarak askeri kariyerine, F-16 uçağı ile görevi sırasında yaşadığı trajik kaza sonucu kaybına kadar olan hayatını anlatan bir hikaye.

Hamza GÜMÜŞSOY Kimdir?

Aksaraylı Şehit Pilot

Ütğm. Hamza GÜMÜŞSOY, 13 Temmuz 1987 tarihinde Aksaray'da doğdu ve ilk eğitim yıllarını burada tamamladı. 2004 yılında Aksaray Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra hava harp okuluna katıldı.

2008 yılında teğmen rütbesiyle mezun olan Hamza GÜMÜŞSOY, eğitimine devam etti ve çeşitli üslerde eğitim aldı. F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Uçuş Eğitimi'ni tamamladıktan sonra F-16 Tam Harbe Hazırlık Eğitimi'ne katıldı.

Cerrahpaşa Eldivensiz Ameliyat Olayı ve Perde Arkası! Cerrahpaşa Eldivensiz Ameliyat Olayı ve Perde Arkası!

13 Mayıs 2013 tarihinde Osmaniye'de gerçekleştirdiği harekat uçuşu sırasında uçağı düşen Hamza GÜMÜŞSOY, şehit oldu. Aksaray'da bulunan Aksaray Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi, onun anısını yaşatmak için isim değişikliğiyle kuruldu.

Hamza GÜMÜŞSOY, vatanına olan sadakati ve başarılı askeri kariyeri ile hatırlanmaya devam ediyor.

Hamza GÜMÜŞSOY Neden Öldü?

13 Mayıs 2013 tarihinde 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli iken F-16 uçağı ile harekat uçuşu için hazırlanmış ve bilinmeyen bir nedenden dolayı Osmaniye civarında uçağının düşmesi sonucu şehit olmuştur.

Editör: Şahsüver ÇITIR