Apple'ın "vintage" listesi, esasen şirketin güncellemelerle artık desteklememeye karar verdiği cihazların bir listesidir. Bir ürün genellikle Apple'ın satışını durdurmasından beş yıl sonra listeye girer, ancak listeye alındıktan sonra iki yıl boyunca onarım için Apple Mağazalarına ve Apple Yetkili Servis Sağlayıcılarına götürülebilir.

Apple "Vintage" Kapsamına Alınan Cihazlar

Bir ürün yedi yıl boyunca satılmadığında, Apple'ın artık "modası geçmiş" statüsüne girer. Bu aşamada listenin kendisi oldukça kabarık.

Apple'ın Aralık ayında orijinal iPhone SE'yi, orijinal 12.9 inç iPad Pro ve Mickey Solo3 kablosuz kulaklıklarla birlikte vintage ürünler listesine eklemesi yaşanacak bir dizi olayların başlangıcı oldu.

iPhone X , 3 Kasım 2017'de piyasaya sürüldü ve lansmanı iPhone'un 10. yıl dönümünü işaret etti. Face ID'ye sahip ilk iPhone ve kablosuz şarjı destekleyen ilk cihazdı. Bu cihaz artık "modası geçmiş" kategorisine girdi.

Katlanabilir iPhone mu Geliyor? Apple’dan Yeni Patent! Katlanabilir iPhone mu Geliyor? Apple’dan Yeni Patent!

HomePod Haziran 2017'de duyuruldu ve Şubat 2018'de piyasaya sürüldü; birinci nesil AirPods ise Aralık 2016'da piyasaya sürüldü. Orijinal HomePod da Apple'ın güncellemelerle artık desteklemediği cihazlar listesine girdi.

AirPods diğer ikisinden biraz daha eski olsa da, üç cihaz da hemen hemen aynı zamanlarda piyasaya sürüldü. 2016 aralık ayında piyasaya sürülen birinci nesil Airpods, artık Apple "Vintage" listesine dahil oldu.

Editör: Şahsüver ÇITIR