Tekleme, bir motorun bir veya daha fazla silindirindeki yanma sürecinin başarısızlığını ifade eder. Motorun içinde her silindirin belirli bir işlevi vardır: havayı ve yakıtı almak, karışımı sıkıştırmak, bujiden çıkan kıvılcımla ateşlemek ve aracın sorunsuz çalışmasını sağlayacak güç üretmek. Ancak bir tekleme meydana geldiğinde bu sıra bozulur. Bu, bu adımlardan bir veya daha fazlasının doğru şekilde gerçekleşmediği veya hiç gerçekleşmediği anlamına gelir. Sonuç olarak, etkilenen silindir(ler) motorun genel performansına beklenen güce katkıda bulunamaz. Daha detaylı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Tekleme Türleri

Araba Teklemesi Hakkında Her Şey

Teklemelerin genel türleri aşağıdaki gibidir;

Ateşleme Teklemesi:

Bu durum, arızalı buji, ateşleme bobini veya buji kabloları nedeniyle hava-yakıt karışımı düzgün şekilde ateşlenmediğinde meydana gelir. Sonuç olarak, yanma süreci istenildiği gibi gerçekleşmez, bu da güç eksikliğine ve motorun zor çalışmasına neden olur.

Yakıt Teklemesi:

Sed Yardımı Neden Yatmadı? Ne Zaman Yatacak? 2024 Sed Yardımı Neden Yatmadı? Ne Zaman Yatacak? 2024

Yakıt dağıtım sisteminde tıkalı yakıt enjektörü veya arızalı yakıt pompası gibi bir sorun olduğunda hava-yakıt oranı dengesiz hale gelebilir. Bu dengesizlik eksik yanmaya neden olabilir ve bu da yakıtın teklemesiyle sonuçlanabilir.

Sıkıştırma Teklemesi:

Aşınmış piston segmanları, hasarlı valfler veya şişmiş kapak contası gibi motorun iç bileşenlerindeki sorunlar, silindir içinde yetersiz sıkıştırmaya yol açabilir. Bu sıkıştırma eksikliği yanma sürecini bozar ve Sıkıştırmanın Teklemesine Neden Olur.

Teklemenin Tespiti

Aracınızda oluşan teklemelerin belirtileri şu şekillerde olabilir;

Motor Işığını (Cel) Kontrol Edin:

Çoğu zaman, bir tekleme, aracın yerleşik teşhis sistemini tetikleyerek motor kontrol ışığının yanmasına neden olur. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak teknisyenler etkilenen silindiri/silindirleri tam olarak belirlemek için belirli sorun kodlarını (silindir teklemeleri için P0300 – P0306) alabilir.

Kaba Motor Çalışması:

Teklemenin gözle görülür bir belirtisi, kaba veya dengesiz çalışan bir motordur. Hızlanma sırasında altta yatan bir soruna işaret eden titreşimler, sarsılmalar veya tereddütler yaşayabilirsiniz.

Güç Veya Verimlilik Kaybı:

Bir silindir tekleme yaptığında, motora daha az güç katkıda bulunur, bu da performansın düşmesine ve yakıt verimliliğinin azalmasına neden olur. Aracınızın çekiş performansınızı ve yakıt tüketimini takip ederek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Editör: Şahsüver ÇITIR