Gece veya görüş mesafesinin kısıtlı olduğu durumlarda araç kullanmak söz konusu olduğunda alabileceğiniz en önemli güvenlik önlemlerinden biri, farlarınızı temizleyerek daha iyi bir görüşe sahip olmaktır. Temiz farlar, yolun daha net görülmesini sağlar ve potansiyel tehlikeleri daha erken fark etmenize yardımcı olur. Peki far temizliği nasıl yapılır ve bu süreçte nelere dikkat edilmelidir? Far temizliği için hangi malzemeler gereklidir ve bu malzemeler nereden temin edilebilir? Farların temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır ve far temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Merve Bahar Trafik Kazası: Neden Öldü? Öldü mü? Merve Bahar Trafik Kazası: Neden Öldü? Öldü mü?

Farlar Neden Buğulu Gösterir?

Arabanızın Daha Parlak Farlara Sahip Olmasının İpuçları

Farlarınızdan çıkan ışığın eskisine göre çok daha az net olduğunu fark ederseniz, aracınızda buğulu far sorunu olabilir. Far buğulanmasının nedeni biraz bilimseldir. Günümüzde çoğu far camı polikarbonattan oluşan kalın bir plastikten yapılıyor. Eski arabalarda kullanılan cam merceklerden farklı olarak bu plastik mercekler çizilmeye karşı çok daha dayanıklı ve dayanıklıdır. Ancak zamanla bu polikarbonat plastik güneşten gelen UV ışınlarına maruz kaldıkça dış katmanları parçalanmaya ve bozulmaya başlar. Bu değişiklikler lenslerin ampullerden gelen mavi ışığı emmesine ve daha az güçlü, sarımsı bir ışığın yayılmasına neden olur.

Buğulu Farlar Nasıl Temizlenir?

İyi haber şu ki sisli farları temizlemek oldukça kolaydır. Buğulu farları temizlemek için gerekli adımlar şöyle:

Yüzeyi Temizleyin

Başlamadan önce temiz bir yüzeyle çalıştığınızdan emin olmak istersiniz. Bu yüzden farlarınıza hafif bir temizleyici sıkın ve yüzeyde birikmiş olabilecek kir, parçacık, ölü böcek ve pislikleri nazikçe silin. Temizledikten sonra yüzeyi kuru bir havlu veya bezle nemsiz hale gelinceye kadar silin.

Far Temizleyicisini Uygulayın

Far camlarınızın üzerine makul miktarda temizleyiciyi oldukça kalın bir şekilde dağıtın. Kabartma tozu kullanıyorsanız, kalın bir macun elde etmek için önce onu az miktarda suyla karıştırmanız gerekir. Biraz kurumasını sağlamak için temizleyicinizi birkaç dakika farın üzerinde bırakın.

Temizleyiciyi Fırça İle Çıkarın

Fırçanızı dairesel hareketlerle farın yüzeyinde yavaşça gezdirin. Kullandığınız temizleyicinin aşındırıcı olduğunu unutmayın, bu nedenle plastik yüzeye zarar vermemeye dikkat edin. Etrafında ilerledikçe sarılığın veya sisliliğin yüzeyden kaybolduğunu görmelisiniz. Temiz bir bez veya havlu kullanarak  temizleyici kalıntılarını temizleyin. İnatçı, kurumuş parçaların üzerine temiz su püskürtün ve havluyla kuruyana kadar cilalayın.

Editör: Şahsüver ÇITIR