Arabanızın kokusu, sandığınızdan daha fazlasıdır ve aslında size çok şey anlatır. Bazen arabanızdan aldığınız kötü kokular altta yatan çeşitli sorunların habercisi olabilir. Bu yüzden iyi bir sürücü ve sahip ollarak bu kokuların ne anlama geldiğini bilmeli ve duruma müdahale etmelisiniz. Detaylar için haberimizi okumaya devam edin.

Kükürt (Çürük Yumurta) Kokusu: Arızalı Katalitik Konvertör

Arabanız sürüş sırasında keskin bir koku mu üretiyor? Bu koku katalitik konvertörünüzde bir sorun olduğunu gösterebilir. Katalitik konvertör egzozunuzu filtrelemek için çalışır. Bu araç bileşeni, zararlı bileşikleri (hidrokarbonlar, nitrojen oksitler ve karbon monoksit gibi) başarıyla zararsız bileşiklere (su buharı ve karbondioksit gibi) dönüştürür. Arabanızın motorunun yanması, korkunç, güçlü bir çürük yumurta gibi kokan kükürt dioksit üretebilir. Katalitik konvertörünüz arızalandığında bu, emisyonları filtreleyemez ve keskin kükürt dioksit kokusunun egzozunuza yayılmasına izin verir.

Arabanızın Kokusuna Göre Olası Sorunları Tespit Etmeniz Mümkün

Yanık Yağ Kokusu

Arabanızda yanan yağ kokusu alıyorsanız kaputun altında bir sorun olması muhtemeldir. Bu genellikle rutin yağ değişimlerinin atlanmasından kaynaklanır.

Düşük Motor Yağı: Doğal olarak yanan yağ kokuları çoğunlukla düşük, bozulan ve aşırı ısınan motor yağından kaynaklanır. Yağınızı mümkün olan en kısa sürede değiştirmek, maliyetli motor hasarlarını önlemek için çok önemlidir.

Arabanın Aşırı Isınması: Yanık araba yağı kokusu aldığınızda hararet göstergesini kontrol edin. Arabanız aşırı mı ısınıyor ? Aşırı ısınan motorlar, motor yağınız da dahil olmak üzere tüm dahili bileşenleri yanmaya karşı savunmasız bırakır.

ŞOK Market 20 Temmuz Aktüel Kataloğunda Yok Yok! ŞOK Market 20 Temmuz Aktüel Kataloğunda Yok Yok!

Şanzıman: Şanzıman yağınız yanarken de benzer bir koku oluşur. Bu durumlarda yanık yağ kokusu şanzımanınızın aşırı ısındığının bir işareti olabilir. Şanzıman sıvısının yenilenmesi bu kokuyu ortadan kaldırabilir ve şanzımanınızı koruyabilir.

Yanmış Lastik Kokusu: Frenler, Lastikler veya Motor Bileşenleri

Arabanızda yanmış lastik kokusu yayılıyorsa dikkate alınması gereken birkaç olası neden vardır:

Frenler: Fren balatalarınız fren rotoruna baskı yaptıkça ısı ve sürtünme üretir. Frenlerinizi aşırı çalıştırırsanız (örneğin yoğun, sık frenleme), fren balatalarınızın ısınması ve aşınması yoğunlaşır. Bu gibi durumlarda, çoğu fren balatası kauçuk parçacıkları içerdiğinden yanık lastik kokusu yaymaya başlayabilirler.

Lastikler: Benzer şekilde lastiklerinizin kauçuğu da kaldırımda ısı ve sürtünme yaratabilir. Özellikle zorlu koşullardaki sürüşlerden sonra lastiklerin hızla aşınması yanık lastik kokusu da yayabilir.

Motor: Motorunuz kauçuk kayışlar, hortumlar ve diğer bileşenlerle doludur. Bu parçalardan herhangi biri arızalanmaya yatkın olabilir ve bu da yanık kokusuna neden olabilir.

Editör: Şahsüver ÇITIR