Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) giriş sınavının heyecanla beklenen tarihi nihayet açıklandı! İlkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin özel yeteneklerini keşfetmek amacıyla düzenlenen bu sınav, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

BİLSEM Sınavı Nedir?

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen BİLSEM sınavı, özel yetenekli çocukların potansiyellerini belirlemeyi hedefler. Bilim ve Sanat Merkezi, özel yetenekli öğrencilere okul sonrasında ek eğitim imkanı sunan kurumların kısaltmasıdır. Sınav, resim, müzik ve genel zihinsel beceri olmak üzere üç farklı kategoride değerlendirilir.

BİLSEM sınavları, öğrencilerin bireysel ve grup odaklı yeteneklerini ölçmeye yönelik iki farklı formatta gerçekleştirilir. Bu sınavlar, ezberci sistemden uzak, tamamen öğrencilerin yeteneklerine odaklı olarak tasarlanmıştır. Zihinsel yetenek, görsel sanatlar ve müzik alanlarında öğrencilerin yeteneklerini belirlemek üzere üç kategoride değerlendirilir.

Sınav Tarihi ve Aşamalar Belirlendi

31 Ocak 2024: Ön değerlendirmeye alınacak öğrencilerin giriş evrakları yayımlandı.

10 Şubat 2024: Ön değerlendirme süreci başlıyor.

26 Mayıs - 26 Temmuz 2024: Ön değerlendirmeyi başarıyla geçen adaylar bireysel değerlendirmelerine başlıyor. 

Denklik Belgesi Başvuru Formu Doldur: 2024 Yılında Nasıl Alınır? Denklik Belgesi Başvuru Formu Doldur: 2024 Yılında Nasıl Alınır?

Kayıt Süreci Nasıl İşleyecek?

31 Temmuz 2024: Kayıt hakkı kazanan öğrenciler açıklanacak.

5 - 29 Ağustos 2024: Kayıt dönemi başlayacak ve öğrenciler kayıt işlemlerini bu tarihler arasında tamamlayabilecekler.

Bu heyecan verici sınav sürecinde başarılı olan öğrenciler, Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitim alma fırsatı elde edecekler. Öğrenci ve veliler, bu tarihleri dikkate alarak hazırlıklarını tamamlayabilir ve gelecekteki başarılarına bir adım daha yaklaşabilirler!

Editör: Haber Merkezi