Burdur’a seyahat etmek istiyorsanız ancak bu şehrin nerelerini gezeceğiniz konusunda fikir sahibi olmak istiyorsanız da Burdur gezilecek yerler makalemizi değerlendirerek seyahat rotanızı kolaylıkla belirleyebilir ve Burdur ilinin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerini öğrenebilirsiniz. Burdur ilini tanımayanlar ve haritada sadece Güneybatı bölgesinde yer alan bir şehir olarak bilenler için makalemiz faydalı olacaktır.

Burdur ili tarihi açıdan değerlendirildiğinde M.Ö 3000 yılına dayanan köklü geçmişe sahip olduğunu söylemekle hata yapmış olmayız. Burdur il sınırlarında Romalılar, Selçuklular, Frigyalılar ve akabinde Pers İmparatorluğu’nun bir dönem egemenlik sürdüğünü söyleyebiliriz. Cografi konumu olarak değerlendirecek olursak Burdur şehri göller bölgesi olarak bilinen bir bölümde yer alıyor. Şehrin hemen güneybatısında yer alan Salda Gölü özellikle yerli, yabancı turistlerin son dönemlerde ilgi odağı haline gelmiştir.

Burdur İnsuyu Mağaraları

Burdur İnsuyu Mağaraları

Burdur ilinin güneyinde yer alan İnsuyu Mağaraları İnsuyu köyünde yer alıyor. Bu mağaralar 1981 senesinde keşfedilmiş olup, mağaralar doğal olan kireçtaşından oluşmuştur. Özellikle yabancı turistler tarafından mağarada yer alan devasa boyutlarda sarkıtlar dikkat çekiyor. Mağarada ayrıca şelaleler de mevcuttur. Dolayısıyla İnsuyu Mağaralar Burdur’da mutlaka gezilip görünmesi gereken yerler olarak gezi rotasına dahil edilmelidir. 

Burdur İnsuyu mağaralarına geçiş yapmak için mutlaka rahat bir ayakkabı tercih etmeniz mantıklı bir seçim olacaktır. Zira mağaraya geçişlerde eğimli kısımlar ve düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilecek dar geçitler de söz konusudur. Dolayısıyla İnsuyu Mağaralarını keyifli ve güvenli seyahat edebilmek için bu önerilerimize dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Burdur

Burdur gezilecek yerler olarak araştırma yapıp gezi rotanızı belirlemek için mutlaka rotanıza Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölünü dahil etmeniz oldukça önemlidir. Burdur’a gelip te Salda gölünü ziyaret etmeden şehirden ayrılmanız hoş bir anı olmayabilir.

Kayseri'de Diri Fay Hattı Nerede? Ne Olacak? 2024 Kayseri'de Diri Fay Hattı Nerede? Ne Olacak? 2024

Türkiye’nin adeta Maldivleri olarak hemen her gezi rehberinde yer alan popüler Salda Gölü, bembeyaz kumsalı ve eşsiz mavilikte gölü ile mutlaka gezilip görünmesi gereken Burdur gezi noktasıdır.

Salda gölüne gelerek gölde yüzme şansına sahip olabilir, ayrıca göl çevresinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Editör: Şahsüver ÇITIR