Çanakkale gezilecek yerler kapsamında araştırma yaptığınızda bu kentte gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgisini çekecek çok sayıda tarihi ve kültürel yapılar yer almaktadır. Çanakkale, Marmara Bölgesinin tarihi açıdan değerli olan bir kentidir. Türk tarihinin en önemli savaşlarından olan Çanakkale savaşının yaşandığı bu tarihi topraklarda şehitlikte yer aldığı için ayrıca bu kenttin diğer Marmara bölgesinde yer alan şehirlere göre önemi oldukça fazladır.

Çanakkale şehri gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça değerli topraklara ve keşfedilecek doğal güzelliklere sahiptir. Çanakkale kentine seyahat etmeye karar verdiğinizde ilk olarak mutlaka Çanakkale müzesi ve şehitliğini tanımalı ve görmelisiniz. Çanakkale’ye yapılacak olan seyahatlerde mutlaka gezilip görülecek yerler olarak şu yerleri görmenizi tavsiye ediyoruz.

·        Çanakkale Müzesi

·        Gelibolu Yarımadası

·        Bozcaada Göztepe

·        Çanakkale Destanının Tanıtım Merkezi

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan Çanakkale Şehitler Abidesi Çanakkale şehrinin sembolik bir yapısı olarak mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Kentin merkezinden feribotla yada kent merkezinden kalkan minibüslerle Şehitliğe ulaşmak son derece kolaydır. Bu yapıda özellikle Tavana inşa edilen Türk Bayrağı yapının önemli özellikleri olarak ön plana çıkar. Şehitler Abidesi haftanın her günü yerli ve yabancı ziyaretçilere açıktır.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı

Çarkıfelek Başvuru Yap (2024 Temmuz) Çarkıfelek Başvuru Yap (2024 Temmuz)

Çanakkale mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler olarak ön plana çıkan bir diğer gezi rotası da Aynalı Çarşı’dır. Bu çarşı şehrin en önemli alışveriş noktalarından biri olmaktadır. Çanakkale kent merkezine gelerek yürüme mesafesiyle bu çarşıya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kapalı çarşı olarak ta kullanılan Aynalı Çarşı, adını ise çarşının her iki tarafında yer alan aynalardan almaktadır. Bu çarşının tarihi geçmişi de bu şehre gelen özellikle yabancı İngiliz turistlerinde ilgisini çekmektedir.

Aynalı Çarşı Kentte savaşın sürdüğü dönemlerde tam anlamıyla enkaz olarak kalmıştır. Dolayısıyla o dönemde çarşı ahır gibi kullanılmış ve zaman içinde dükkanların oluşması veyahut onarımı ile bugün kapalı çarşı olarak hizmet sunmaktadır. Gün içinde yoğun olarak ziyaretçi alan çarşı haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında açık olmaktadır. 

Editör: Şahsüver ÇITIR