Bu Besinlerin Testesteron Seviyesini Artırdığını Biliyor Muydunuz? Bu Besinlerin Testesteron Seviyesini Artırdığını Biliyor Muydunuz?

Birçok çocuk dişçiye gitmekten korkar. Daha önce onları korkutan travmatik bir diş deneyimi yaşamış olabilirler ya da bu korkuyu bir aile üyesinden ya da sevdiklerinden görmüş olabilirler. Çocuklarda dişçi korkusu bunların dışında iğne, matkap gibi aletlerden, uygulanan tedavi türlerinden, çıkan seslerden, kokulardan, otamdan ve hatta diş hekiminin kendisinden de kaynaklanabilir. Bunun üstesinden nasıl geleceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Diş Muayenelerine Erken Başlayin

Çocuğunuzun ilk diş muayenesinin birinci yaşını doldurduktan sonra veya ilk dişlerini çıkardıktan en geç altı ay sonra yapılması önerilir. İlk randevu sırasında çocuğunuz, güven oluşturmak ve diş hekiminin dişlerini ve diş etlerini kontrol etmesiyle rahat hissetmesini sağlamak için çocuk diş hekimiyle erken yaşta tanıştığı için gelecekteki olası bir korkunun önüne geçmiş olursunuz.

Çocuklarda Diş

Randevu Öncesi İletişim Kurun

Çocuğunuz diş hekimine gitmeden önce onunla randevusu ve duyguları hakkında sohbet edin. Diş hekimine gitmenin nedenini, önemini ve diş hekiminin sağlıklı kalmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklayın.  Daha sonra endişelerini hafifletmek için sorabilecekleri soruları dürüstçe yanıtlayın.

Randevuya Rahatlatici Bir Şey Getirin

Çocuğunuzun sevdiği şeyleri diş hekimine getirmek, endişelerini hafifletmeye yardımcı olabilir ve büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir. Bunlar en sevdikleri oyuncak, battaniye veya kitap olabilir.

Kaygi İçin Derin Nefes Ve Meditasyon Pratiği Yaptirin

Derin nefes alma ve meditasyon kaygıyı yönetmenin etkili yollarıdır. Çocuğunuzla evde derin nefes alıştırması yapabilir ve daha sonra bunları diş hekimindeyken de yapabilirsiniz; bu, çocuğunuzun korkularından ziyade nefesine odaklanmasına yardımcı olur.

Gerekirse Yardim Alin

Çocuğunuzun kaygısının üstesinden gelmesine yardımcı olma çabalarınız başarılı olmazsa ve korku aşırı görünüyorsa diş hekiminizden yardım isteyin. Çocuklarda bazı diş fobisi vakalarında, sedasyonlu diş hekimliği veya çocuk psikoloğuna başvurmak da iyi bir seçenek olabilir.

Editör: Şahsüver ÇITIR