Şubat ayında meydana gelen Hatay depremi, birçok aileyi zorlu bir sürece soktu. Enkaz altında kalan 16 yaşındaki ikiz kız kardeşler, yaşadıkları travmanın ardından Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'ne kayıt yaptırdılar.

Depremzedeler, normal yaşantılarına dönebilmek ve eğitimlerine devam edebilmek adına Alanya'da bir liseye kayıt yaptırdı. Ancak, burada yaşadıkları olay, trajik bir hal aldı. Henüz depremin şokunu atlatamayan ikizler suçlamalarla yurttan atıldı.

Eşcinsellik İddiasıyla Suçlanan Kızlar Enkaz Şokunu Atlatamamış

Kız kardeşlerden biri, enkaz altında kalma korkusuyla kardeşiyle aynı yatakta uyumaya başladı. Ancak, bu durum bir öğrenci tarafından 'eşcinsellik' suçlamasıyla şikayet edildi. Yurt müdürü, bu iddiaya dayanarak kızların babasını arayarak, "Kızlarınız eşcinsel, gelin kayıtlarını alın. Okulda ve yurtta kızlarınızı istemiyoruz. Adları çıktı, başka bir okula kayıt yaptırırsınız" ifadelerini kullandı.

Depremzedelerin babası Mehmet Yavuz, kızlarına yöneltilen bu suçlamaların iftira olduğunu belirtti. Olayın yargıya taşınacağını ve adalet arayışlarının süreceğini açıkladı. 

Sosyal Medya Depremzede İkizlerin Hakkını Arıyor

Sosyal medyanın gündemine oturan bu olayın ardından Antalya Valiliği, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Toplumun ve kamuoyunun bu skandala duyduğu tepki üzerine, adaletin sağlanması için resmi bir inceleme başlatıldı.

Demir Kubbe Nasıl Çalışır? Türkiye'de Varmı? Demir Kubbe Nasıl Çalışır? Türkiye'de Varmı?

Olay, toplumsal bir duyarlılık ve tepkiyle karşılanırken, hukuki sürecin de başlamasıyla adaletin ne kadar hızlı işleyeceği merak konusu oldu. Bu skandal, sadece bireysel bir haksızlığın ötesinde, toplumsal bir sorunun da vurgulanmasına neden oldu.

Toplumun farkındalığını artırmak ve benzer durumların yaşanmasını engellemek adına, bu tür olaylara karşı duyarlılığın devam etmesi gerekiyor. Bu dramatik hikaye, adaletin tecelli etmesi ve eğitim hakkı elinden alınan gençlerin desteklenmesi için atılacak adımların önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.