Başkanlık tarafından 40 ilçeye kamu memur alımı başvurularının bugün başladığı duyuruldu. Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından kurum içi "naklen" 40 ilçe müftüsü alımı yapılacak. Bu önemli alım sürecinin detayları, başvuru şartları ve süreç hakkındaki bilgiler açıklandı.

Başvuru Şartları Belirlendi

Başvuruda bulunacak adayların belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bunlar arasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak, halihazırda 4/A maddesine göre çalışıyor olmak, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin belirttiği "Ortak Nitelik" şartını taşımak, en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak, ilahiyat alanında doktora yapmış olmak veya ihtisas kursu belgesine sahip olmak, kamu kurum ve kuruluşlarında toplam 5 yıl görev yapmış olmak ve ilçe müftüsü ünvanında müktesebi bulunmamak gibi kriterler bulunmaktadır. Ayrıca, başvuru yapacak adayların erkek olmaları gerekmektedir. 

Yazılı Sınav Konuları Neler Olacak?

Alım sürecinde adayların yazılı ve sözlü sınavlardan geçmeleri gerekmektedir. Yazılı sınav konuları arasında Kur'an-ı Kerim, Arapça, Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, İslam tarihi ve İslam ahlakı, dinî ve mesleki genel kültür, Başkanlık ve devlet memurları ile ilgili mevzuat yer almaktadır. Sözlü sınav ise Kur'an-ı Kerim (kıraat, anlam ve tefsir), Arapça, dini bilgiler (hadis, fıkıh, kelam, İslam tarihi ve İslam ahlakı) ve Başkanlık ile devlet memurları ile ilgili mevzuat üzerine gerçekleştirilecektir. 

KPSS Taban Puansız Güncel Büro Personeli Memur Alımı! Başvuru Ekranı KPSS Taban Puansız Güncel Büro Personeli Memur Alımı! Başvuru Ekranı

Başvuru Süreci İşleyişi

Diyanet İşleri Başkanlığı kurum içi personel alımı başvuruları 9-24 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Adaylar başvurularını Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesi olan DİBBYS üzerinden online olarak yapabileceklerdir.

Bu kapsamlı alım süreci, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın taşra teşkilatına yapılacak olan 40 ilçe müftüsü alımıyla ilgili önemli bir adımdır. Adaylar, belirlenen şartları sağladıkları takdirde başvurularını yaparak bu önemli göreve aday olabileceklerdir.

Editör: Haber Merkezi