Edirne gezilecek yerler olarak gezi rotanıza dahil ettiğiniz Edirne’den hiçbir şekilde mutsuz ayrılmazsınız. Zira Edirne kenti Türkiye’nin gerek tarihi gerekse kültürel öğeleri gereği yerli ve yabancı turistler tarafından yılın dört mevsimi ilgi görmekte ve seyahat edilmektedir. Edirne konumu gereği ülkenin sessiz bir lokasyonunda kalan şehri olmakla birlikte aynı zamanda bu kentte turizm faaliyetleri de fazladır.

Mavi Bayraklı Plaj Nedir? Mavi Bayraklı Plajların Özellikleri Nelerdir? Mavi Bayraklı Plaj Nedir? Mavi Bayraklı Plajların Özellikleri Nelerdir?

Edirne yemyeşil ağaçları ve muhteşem doğası ile doğa severlerin zaman geçirmeyi ve bu kentti tanımak istemelerini sağlamaktadır. Edirne geçmiş dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış olan bir şehirdir. Bu kentte yer alan tarihi ve kültürel özelliğe sahip yapılar restore edilerek günümüzde de seyahat severlerin ziyaret edebileceği ve kenttin tarihini tanıyabilecekleri alanlara dönüştürülmüştür.

Edirne mutlaka gezilecek yerler olarak sıralama yapacak olur isek, ilk sıralarda Enez Kalesi ve akabinde,

·        Selimiye Cami

·        Beyazıt Kalesi

·        Karaağaç Tren Garı

Edirne’ye yapılacak olan seyahatlerde mutlaka bu yerleri gezi rotanıza eklemelisiniz.

Üç Şerefeli Cami

Üç Şerefeli Cami

Edirne gezilecek yerler kapsamında turistlerin ilgisini çeken bir diğer lokasyon da Üç Şerefeli Cami’dir. Edirne kentinin merkezinde yer alan bu cami, değerli tarihiyle şehirde büyük bir öneme sahiptir. Üç Şerefeli Camiye gerek özel aracınızla gerekse yürüyerek te kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 600 senelik köklü bir tarihi geçmişe sahip olan cami bu yönüyle de özellikle yabancı turistlerin ilgi alanına girmektedir.

Üç Şerefeli Cami yabancı turistlerin ilgisini çekse de aynı zamanda şehir halkının da halen günümüzde ibadet amaçlı camiyi kullandığı bilinmektedir. Bu cami eşsiz görünümüyle fotoğraf çekmeye meraklı olan kişilerin de ilgisini çekmektedir. Caminin alanları izin alınmaksızın fotoğraflanabiliyor.

Senenin hemen her günü bu camiyi gezebilir ve Üç Şerefeli Caminin köklü tarihini tanıyabilirsiniz. Camiye giriş konusunda zaman sınırlaması yoktur. Her insan camide dilediği kadar zaman geçirebilir.

Edirne Sarayı

Edirne Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayından sonra ikinci büyük saray olan Edirne Sarayı, şehir merkezinde bulunuyor. Dolayısıyla saraya ulaşım yürüyerek te sağlanabiliyor. Bu sarayın bir kısmı günümüze kadar gelmiştir. Edirne Sarayına giriş ücretsizdir.

Editör: Şahsüver ÇITIR