Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), kadrolarına 2024 yılında yapacağı dev alımla adeta gençlerin yüzünü güldürecek. POMEM ve PMYO için planlanan alımlarla birlikte, lise, önlisans ve lisans mezunları arasından toplamda 12.000 polis memuru adayı seçilecek. Detaylar şu şekilde:

Lisans-Önlisans 9.500 Polis Memuru Alımı

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) için Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına 9.500 lisans ve önlisans mezunu polis alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, 31. dönem için polis Akademisi Başkanlığı tarafından başvuruları bekleniyor. 

Lise 2.500 Polis Memuru Alımı

Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) için ise 2024 - 2025 eğitim-öğretim yılında 2.000 erkek, 500 kadın olmak üzere toplamda 2.500 polis memuru öğrenci alımı planlanıyor. 

Genel Başvuru Şartları:

POMEM Polis Alımı İçin:

·         T.C. vatandaşı olmak,

·         Lisans veya önlisans mezunu olmak,

·         KPSS P3 puan türünden 60 (önlisans mezunları için KPSS P93 puan türünden 65) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,

·         30 yaşından gün almamış olmak,

·         Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak.

PMYO Polis Alımı İçin:

·         T.C. vatandaşı olmak,

·         Lise ve dengi okul mezunu olmak,

Erdoğan'dan Flaş Açıklama! Öğretmen Atamalarında Yeni Perde Erdoğan'dan Flaş Açıklama! Öğretmen Atamalarında Yeni Perde

·         2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az 250 ham taban puan almak,

·         18 yaşını tamamlamış, 26 yaşından gün almamış olmak,

·         Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak.

Adayların ise özellikle yaş şartının esnetilmesini, lise mezunlarının PÖH alımlarının POMEM içinde yapılmasını ve önlisans mezunlarının kontenjanların artırılmasını talep ettikleri gözlemleniyor. Lisans adayları ise yaş şartında ciddi anlamda esneklik bekliyor.

POMEM ve PMYO başvuru ilanları henüz gelmemiş olmasına rağmen, adayların görüş ve taleplerini paylaşma konusundaki desteklerine vurgu yapılıyor. Polis adayları, bu yazıda ortaya konan bilgilerle birlikte alımların heyecanını ve beklentilerini daha iyi değerlendirebilecekler