Türkiye'de emeklilere müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarında Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını yüzde 49,25 olarak açıkladı. Bu zam, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleşti ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerine memur emeklileriyle eşit bir refah payı ekledi. Böylece tüm emeklilere yüzde 49,25 oranında bir zam yapılmış oldu.

Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada, SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarını Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını yüzde 49,25'e yükselttiklerini belirtti. Bu kararla, bu yıl tüm emeklilerin aynı oranda artış almasının sağlandığını vurguladı.

Emekliye ek zam, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun geçtiği torba yasa ile Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak yasalaştı. Ancak, emekli maaşlarındaki zamlı farkların ne zaman yatırılacağı merak konusu oldu. Bu ek zamların Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ödenmesi planlanıyor.

CRV Coin Neden Düşüyor? 2024 Haziran CRV Coin Neden Düşüyor? 2024 Haziran

Emekli Maaş Zam Farkı Ne Zaman Yatacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ilk etapta yüzde 37,57 oranında enflasyon artışını almışlardı. Şimdi ise bu maaşlara 11,68 puanlık zam farkları ekleniyor. Ek zamdan kaynaklı refah payı ve 10 bin TL taban maaş farkları, 29 Ocak - 4 Şubat haftasında emeklilerin hesaplarına geçmiş olacak.

Yüzde 37,57'lik zam sonrasında kök aylığı 7500 liranın altında kalan emekliler, yasal düzenleme yapılmadığı sürece bu miktarı almaya devam edecek. Ancak yüzde 49,25'lik artış ve yüzde 4 ek ödeme ile 11 bin 641 lira gibi daha yüksek bir maaşa kavuşacaklar.

Kök aylığı 10 bin lira seviyesinde olan bir emeklinin yeni aylığı 15 bin 522 lira olacak. Bu şekilde, emeklilerin gelirinde önemli bir artış sağlanmış olacak. 

Emekli Maaş Zammı Tarihleri

2024 Ocak ayı emekli maaşları, SGK maaş ödeme takvimine uygun olarak normal seyrinde ilerledi. Refah payı hariç zamlı emekli maaşları, 17 Ocak-28 Ocak tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatırıldı. SSK emeklileri maaşlarını 17-25 Ocak, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Ocak tarihleri arasında almışlardır.

Emekliye üçüncü zamma ilişkin yasal düzenleme, Başkan Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu sayede, emeklilere ek zamla ilgili son bilgilerin ve düzenlemelerin resmi bir şekilde duyurulması sağlanacak.