Hükümet, emekli maaşlarına yapılacak ek zam için düğmeye bastı. Yapılan son dakika açıklamalarına göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37,57 oranında refah payı uygulanacak. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı da 2024 yılı için yeniden belirlenecek.

Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığı bürokratları, emekliye zam düzenlemeleri için teknik ve bütçe çalışmalarını tamamladı. Ocak 2024 emekli zammı, refah payı hariç yüzde 37,57 olarak belirlendi. Memur ve memur emeklisi zammı ise toplu sözleşme farkı ile birlikte yüzde 49,25 olarak açıklandı.

En Düşük Emekli Maaşı İçin 3 Formül Masada:

Emekliye refah payı olarak puan eklenmesi

En düşük emekli maaşı için yeni artış

Emekli kök maaş zammı (Oransal veya seyyanen zam)

Polyx Coin Nedir? Yorumları! Polyx Coin Nedir? Yorumları!

Emekli maaşlarına yapılacak ek zamlarda düşük gelir grubu gözetilerek adımlar atılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak ek iyileştirme bu hafta netleşecek. 

Emekli Maaşlarına Ek Zam ve En Düşük Emekli Maaşı Yeniden Belirlenecek

Bu ay zamlı emekli ve memur maaşları ödenmeden önce özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ek zam gündeme geldi. Refah payı ile enflasyon artışlarına ilave artışlar yapılması, en düşük emekli maaşı için yeni düzenleme ve düşük kök maaşları için iyileştirmeler gündemde.

En Düşük Emekli Maaşı 10-11 Bin TL Civarında Olacak

7500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı, 2024 yılı için yeniden belirlenerek 10-11 bin TL civarında olması bekleniyor. Emekliye refah payı ve seyyanen zam formülü de masada bulunuyor.

Emekli Zamları İçin Son Kararı Başkan Erdoğan Verecek

Emekliye zam düzenlemeleri için son kararı Başkan Erdoğan verecek. Emekli kök maaşları için refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam formülleri, önümüzdeki hafta yapılacak olan Kabine Toplantısı'nda masaya yatırılacak.

Emekli Zammı Detayları

  • 6 Aylık Enflasyon: Yüzde 37,57
  • Refah Payı Hariç SSK ve Bağ-Kur Emekli Zammı: Yüzde 37,57
  • Memur Enflasyon Farkı: Yüzde 29,78
  • Toplu Sözleşme Zammı: Yüzde 15
  • Memur Zammı: Yüzde 49,25

Yapılacak ek ödemeler için üç formül üzerinde çalışmalar devam ediyor. Emekliye refah payı, en düşük emekli maaşı artışı ve düşük emekli kök maaşları için seyyanen zam gibi alternatifler masada bulunuyor.