Türkiye'nin Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik büyük bir hava operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. Yapılan son dakika açıklamasına göre Metina, Gara, Hakurk ve Asos bölgelerinde tespit edilen 16 hedef başarıyla imha edildi. Operasyonda, bölgedeki çok sayıda terörist de etkisiz hale getirildi.

MSB tarafından yapılan açıklamada, operasyonun, Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakları çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, "Irak'ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak amacıyla, MİT ile koordineli olarak belirlenen terörist hedeflerine 29 Aralık 2023 saat 17.30'da hava harekâtları icra edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Operasyon, bölücü terör örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan mağaralar, sığınaklar, barınaklar ve depolar gibi stratejik öneme sahip noktaları hedef aldı. MSB, bu hedeflerin içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğunun değerlendirildiğini bildirdi. Harekâtta, yerli ve millî mühimmatın azami oranda kullanıldığı ve bu sayede çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, milletin güvenliği ve ülkenin bekası için terörle mücadeleye kesintisiz devam edeceği belirtilirken, MSB, bu harekatlar sırasında masum siviller, dost unsurlar, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin korunması için her türlü tedbirin alındığını açıkladı. Operasyonun detaylarına ilişkin bilgilerin ve sonuçlarının ilerleyen günlerde kamuoyu ile daha ayrıntılı bir şekilde paylaşılması bekleniyor.

Esenler'de 'İlahici Ali'ye Kurşun Yağmuru: Saldırganlar Firarda Esenler'de 'İlahici Ali'ye Kurşun Yağmuru: Saldırganlar Firarda

Bu operasyon, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlama ve terör tehditlerini kaynağında yok etme konusundaki kararlılığını bir kez daha göstermiş oldu. Ayrıca, operasyonun başarısı, yerli ve milli savunma sanayiinin geldiği noktayı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel kabiliyetlerini de ortaya koydu. Ulusal güvenlik ve terörle mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirilen bu harekat, bölgede uzun süreli barış ve istikrarın sağlanması yolunda atılan adımlardan biri olarak görülüyor.

Editör: Şahsüver ÇITIR