Bitcoin fiyatındaki artış, bu sıra dışı yatırım stratejisinin potansiyel kazançlarını merak uyandırıcı hale getiriyor.

Bitcoin Fiyatındaki Yükseliş

Son günlerde Bitcoin fiyatı Türk lirası karşısında 1 milyon TL'yi aşarak dikkat çekiyor. Dolar karşısında ATH'yi (tüm zamanların en yüksek seviyesi) geride bıraksa da Türk lirası karşısında rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, yatırımcıları heyecanlandırıyor.

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin fiyatı 1 adet için 1.095.728 Türk lirasına ulaştı ve bu yükseliş eğilimi, dolar-TL kuruyla birlikte devam ediyor.

AltınS1 Nedir? Nasıl Alınır? AltınS1 Hangi Bankada Var? AltınS1 Nedir? Nasıl Alınır? AltınS1 Hangi Bankada Var?

Dolar Maliyet Ortalaması ve Potansiyel Kazançlar

 9 yıl boyunca her gün 1 TL'lik Bitcoin almak, başta karmaşık görünebilir. Ancak bu, Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) adı verilen ve günümüzde birçok finansal platformun sunduğu bir stratejidir. Bu strateji, yatırımcının belirli aralıklarla sabit miktarlarda varlık satın almasını içerir.

Eğer 9 yıl boyunca her gün 1 TL'lik Bitcoin alınmış olsaydı, toplam yatırım 3.287 Türk lirası olurdu. Bugünkü Bitcoin fiyatlarına göre portföyün değeri ise 911.929,68 Türk lirasına ulaşacaktı. Yani bu strateji, neredeyse bir Bitcoin'e eşdeğer bir portföy oluşturacaktı.

Dolar Maliyet Ortalaması Stratejisi ve Doğruluğu

 Bu strateji, erken Bitcoin yatırımcılarını hedef alsa da genel olarak Dolar Maliyet Ortalaması, kanıtlanmış bir yatırım stratejisi olarak kabul edilir. Ancak bu stratejiyi uygulamak, uzun vadeli bir bakış açısı, düşük miktarlar ve kaybetmeye hazır olunan bir tutarla yapılmalıdır. Yatırımcıları ani fiyat değişikliklerine karşı korur ve portföy yönetimi açısından ortalama dengeleme yapma imkanı tanır.