İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye'nin kararlı duruşunu ve alınan önlemleri vurguladı. Bakan Yerlikaya, 2023 yılında 308, 2024'ün ilk altı ayında ise 166 kadının şiddet sebebiyle hayatını kaybettiğini belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yenilikler ve İstatistikler

Yerlikaya, kadına yönelik şiddetle mücadelede kullanılan KADES uygulamasının önemine değindi. KADES, şu ana kadar 6 milyon 597 binden fazla kez indirilmiş ve 1 milyon 219 bin ihbara hızlı müdahale sağlanmıştır. Ayrıca, elektronik kelepçe projesi sayesinde yüksek riskli şiddet vakalarının önüne geçildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans1

Bakanlık, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla erkek personele yönelik eğitimler düzenlemekte ve aile içi iletişim konusunda farkındalık yaratmaktadır. Ayrıca, kadın erkek fırsat eşitliği konusunda sürekli olarak politikalar geliştirilmekte ve uygulamaya konulmaktadır.

Lemine Yamal İnstagram Hesabı Nedir? Profil Linki! Lemine Yamal İnstagram Hesabı Nedir? Profil Linki!

İçişleri Bakanı, şiddetle mücadelede alınan önlemleri daha da güçlendireceklerini ve kadın erkek fırsat eşitliğini sağlamak için çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi. Bu durum, devletin kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığını ve bu yöndeki hassasiyetini göstermektedir. Yerlikaya, kadına yönelik şiddetin sadece kadınların değil, tüm toplumun sorunu olduğunu ve ortak mücadele gerektirdiğini vurguladı.

Editör: Genel Haber