Ekim ayından beri Filistin'de sivilleri hedef almaya devam eden İsrail, son saldırısıyla uluslararası kamuoyunun tepkisini bir kez daha üzerine çekti. Hamas'ın yaptığı açıklamaya göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin orta kesiminde bulunan Nusayrat bölgesindeki el-Cauni Okulu'nu hedef alarak "yeni bir katliam" gerçekleştirdi.

İsrail'den Trump'a Destek: Suikast Girişimine Sert Kınama! İsrail'den Trump'a Destek: Suikast Girişimine Sert Kınama!

İsrail'den Nusayrat'ta Yeni Katliam: Okul Bombalandı, 16 Ölü

İsrail Okulu Vurdu

Hamas'ın yayımladığı yazılı açıklamada, İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan Nusayrat bölgesindeki el-Cauni Okulu'nu bombalaması kınandı. Açıklamada, "Yerinden edilmiş masum sivillerin kaldığı UNRWA'ya ait okulların ve sığınma merkezlerinin, tekrar tekrar ve sistematik olarak hedef alınması ve buralarda korkunç katliamların gerçekleştirilmesi, faşist işgal hükümetinin sivillerin korunmasını düzenleyen tüm kanunlara meydan okuması anlamına geliyor" ifadelerine yer verildi.

İsrail'in dün gerçekleştirdiği saldırıda en az 16 kişinin öldüğü ve 75 kişinin de yaralandığı duyurulmuştu. Hamas, bu saldırının özellikle çocuklar ve kadınlar gibi savunmasız grupları hedef aldığını belirterek, uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletler'i (BM) Gazze'de işlenen savaş suçlarına ve ihlallere son verilmesi için acilen harekete geçmeye çağırdı. Açıklamada, BM'nin ve diğer uluslararası kuruluşların etkin adımlar atarak İsrail'in bu tür saldırılarına son vermesi gerektiği vurgulandı.

Gazze'deki insan hakları örgütleri, İsrail'in saldırılarının bölgedeki insani durumu daha da kötüleştirdiğini belirterek, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve altyapının tahrip olması gibi sorunların altını çizdi. Nusayrat kampında yerinden edilmiş sivillerin sığındığı el-Cauni Okulu'na düzenlenen bu saldırı, bölgede zaten kırılgan olan barış ortamını daha da zora soktu.

Bu son saldırı, İsrail'in Filistin'deki askeri operasyonlarının sivil kayıplarını artırdığı ve uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği yönündeki eleştirileri yeniden gündeme getirdi. İnsan hakları örgütleri, bu tür saldırıların hem uluslararası hem de bölgesel güvenlik ve istikrar için ciddi tehdit oluşturduğunu belirterek, tüm tarafları sivillerin korunmasına yönelik daha fazla çaba göstermeye davet etti.

Editör: Şahsüver ÇITIR