İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Hacımaşlı köyünde faaliyet gösterdiği iddia edilen bir domuz çiftliği hakkında sosyal medyada dolaşan haberler giderek artıyor. İddiaya göre, İstanbul Hacımaşlı köyünde domuz eti üretildiği ve sosis, salam, jambon gibi ürünler için kullanıldığı söylendi. Bahsi geçen çiftliğin faaliyetleri Sazlıdere Barajı'na zarar vermesi sebebiyle bölgede inceleme başlatılmıştı. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçekler, iddianın asılsız olduğunu gösterdi. 

Aaron Bushnell Kendini Neden Yaktı? Sansürsüz Videosu İzle Aaron Bushnell Kendini Neden Yaktı? Sansürsüz Videosu İzle

Domuz Çiftliği Sazlıdere Barajı’nın Suyunu Etkiliyordu

İddiaya göre, domuz çiftliğinin faaliyetleri Sazlıdere Barajı'nın suyuna zarar veriyordu. Ancak yapılan detaylı incelemelerde, söz konusu bölgede faaliyet gösteren domuz çiftliğinin 2004 yılında İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık Grup Başkanlığı tarafından kapatıldığı ortaya çıktı. Ayrıca Sazlıdere Barajı'nın yakınında böyle bir çiftliğin bulunmadığı belirlendi. 

Domuz Fotoğraflarının Türkiye’den Olmadığı Anlaşıldı

Sosyal medyada paylaşılan haber fotoğraflarının bölgedeki çiftlikle bir ilgisinin olmadığı anlaşıldı. Haber için kullanılan fotoğrafın daha önce Hindistan'ın Ludhiana şehrindeki modern bir domuz çiftliğinden olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı. Altındaki fotoğraf ise daha önce Danimarka'daki et üretimiyle ilgili bir haberde kullanılmıştı. Bu durum, haberin güvenilirliğini sorgulamamıza neden oldu.

Ayrıca çiftliği kuranın AK Parti olmadığı ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre, çiftlik Fomar Gıda Üretim ve Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ne ait. Şirketin sahipleri Rum kökenli Türk vatandaşları Fotino Grafyadel ve Maria Grafyadel. Fotino Grafyadel, çiftliğin 18-20 yıl önce kapatıldığını ve AK Parti ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını ifade etti.

Gaziosmanpaşa ilçesinin Hacımaşlı köyündeki domuz çiftliği iddiasının doğru olmadığı, haberin yanıltıcı ve gerçek dışı bilgiler içerdiği kesinlikle anlaşılmıştır.

Editör: Haber Merkezi