Cica kremlerinin komedon oluşumuna etkisi, kullanılan ürünün içeriği, cilt tipi ve bireysel tepkiler gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Genellikle cildin iyileşmesine yardımcı olan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip Centella asiatica özlerini içeren cica kremleri, ancak bazı cilt tipleri için uygun olmayabilir.

Cica krem kullanımı sonrasında komedonlarda artış veya diğer cilt sorunları yaşanıyorsa, ürün içeriği kontrol edilmeli ve hafif, non-komedojenik formülasyonları tercih edilmelidir. Ayrıca yeni bir ürünü kullanmaya başlamadan önce küçük bir miktarını cildin küçük bir bölgesinde test etmek, düzenli temizlik yapmak ve dermatologa danışmak önemlidir. Cilt tipinize uygun ürünleri seçmek ve profesyonel tavsiye almak, cilt sağlığınızı en iyi şekilde korumak için önemli adımlardır.

Her Gün Kullanmak Cildi Bozuyor!

Cica kremler cilt bariyerini yenilemek üzerine geliştirilmiş kimyasal içeriklerdir. İçerisinde centella asitica bulunan bu kremler kısa sürede cilt hasarlarını iyileştirmeyi amaçlar. Son yıllarda sosyal medyada fenomenlerin tavsiyesi üzerine herkesin kullanmaya başladığı bu kremler bazı kullanıcılarda yanlış etkiler gösterdi.

Cica kremleri her gün nemlendirme ya da iyileştirme amaçlı kullanmanın cilt bariyerine katkı sağlamadığı gibi ciltteki gözenekleri tıkadığı gözlemlendi. Cica krem kullanan kişiler artan komedon şikayetleri ile ortaya çıktı.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Nasıl Kurtulunur? Yorumlar 2024 Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Nasıl Kurtulunur? Yorumlar 2024

Birlikte Kullanılan Ürünler Etkileşim Yapabilir

Cilt bakım rutininde cica kremle birlikte kullanılan diğer ürünlerin içeriği de bu kremlerin etkisini değiştirebilir. Birlikte kullanılan ürünlerin içerikleri kontrol edilmeli özellikle komedonejik olanlar bu rutinden çıkarılmalıdır. Cilt tipine uygun ürünlerin seçilmediği rutinler cilt problemlerini artıracaktır.

Cica Kremi Böyle Kullanmayın!

Düzenli kullanıma ve nemlendirme amaçlı kullanıma uygun olmayan bu krem, acil durum kremi gibi düşünülebilir. Sadece sorunlu bölgeye, ince bir tabaka halinde kullanılması gereken bu kremin maske şeklinde gece rutinlerinde düzenli kullanımı ciltteki gözenekleri tıkayarak iyileştirme etkisini kaybedecektir.

Editör: Haber Merkezi