SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik ek zam çalışması tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları, emeklilere yönelik ek zammı içeren detaylı bir çalışma yaptı. Mevcut en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın yükseltilmesine yönelik farklı senaryoları içeren bu çalışma, gelecek hafta yapılacak Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Yerel başkanlık seçimlerinden önce ülke gündemini en fazla meşgul eden konulardan biri emekli maaşları oluyor. Memur emeklisi ve işçi, bağ-kur emeklisi arasındaki zam farkı vatandaşları adalet arayışına iterken, memur emeklileri ise aradaki farkın kapanmaması yönündeki isteklerini dile getiriyorlar. 

Memur ve İşçi, Bağ-Kur Emeklisi Maaşları Ne Kadar Olacak?

En düşük emekli maaşı ne kadar oldu sorusu vatandaşları meşgul ederken, yapılacak olan zam oranlarının memur ve işçiye eşit mi yoksa farklı mı olacağı da soru işaretleri doğuruyor.

TÜİK tarafından 3 Ocak'ta açıklanan 2023 enflasyon rakamı 64,77'lik, memur ve emeklilerin maaş artış oranı netleşmişti. Bu durumda, memur ve memur emeklilerine yüzde 49,25'lik bir maaş artışı yapılmasına karşılık, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,57 oldu. Aradaki zam farkı kamuoyunda beklentilere neden olmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1.629 Memur Alımı Yapıyor! Başvuru Ekranı Kültür ve Turizm Bakanlığı 1.629 Memur Alımı Yapıyor! Başvuru Ekranı

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın koordinasyonunda zam çalışmaları, beklentilere cevap vermek üzere tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları, en düşük emekliliğin aylığını içeren ayrıntılı bir düzenleme üzerinde anlaştı. Bu düzenleme, gelecek hafta yapılacak Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

Kabinedeki değerlendirmelerin ardından sonuçlandırılacak olan çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaştırılması için Meclis'e sevk edilecek. Emeklilere yönelik bu ek zam düzenlemesi, sosyal alanda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.