Motor temizliği bir arabanın bakımlı görünmesine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra, bazı uzmanlar herhangi bir pislik, kir, gres veya yağ içermeyen temiz bir motorun daha soğuk çalışmasını sağladığına inanıyor. Yani motor temizliği, aşırı ısınmanın önlenmesinde rol oynayabilir. Bugün, bir motoru temizlemenin aracınız için ne gibi faydaları olabileceğini keşfedeceksiniz.

Pivaport com Gerçek mi? Pivaport com Gerçek mi?

Motoru Temiz Tutmanın Faydaları

Motoru temizlemenin artıları arasındaki gözle görüleni arabanın genel görünümüne daha fazla çekicilik katmasıdır. Temiz bir motor aracınızın estetik çekiciliğine katkıda bulunur. Motoru temiz tutmanın en büyük faydası, aracın kaputun altındaki görünümüne kattığı estetik çekiciliktir. Bu, aracınızı satmak istemeniz durumunda size fayda sağlayacaktır. Motor temizlemenin diğer faydaları şunlardır:

  1. Düzenli motor temizliği, aracınızın performansına zarar verebilecek sorunların belirlenmesine yardımcı olur
  2. Kir, pislik, yağ ve gresin motorunuzun görünümüne zarar vermesini önleyebilirsiniz.
  3. Paslanmanın önüne geçebilirsiniz.
  4. Sızdıran bir valf kapağı contası gibi yağın veya gresin nereden geldiğini belirlemek, küçük yağ sızıntıları gibi küçük sorunların izole edilmesine yardımcı olabilir
  5. Yağ ve gres, plastik parçaların ve lastik hortumların aşınmasını hızlandırır; motor temizliği ile bu durumu zamanında fark edebilirsiniz.

Bir Arabanın Motoru Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Bir arabanın motorunu temizlemek için belirlenmiş herhangi kesin bir süre sınırı yoktur. Aracınızın günlük olarak park edildiği alan ve hava şartları bu sürenin belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Örneğin aracını park ettiği bölgelerde toz ve kirli hava sıkıntısı yaşayan insanlar, daha düzenli bölgelerde yaşayanlara göre motorlarını daha fazla temizlemeye ihtiyaç duyabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, yaşadığı ve aracını kullandığı yerin havası temiz olan insanlar araçlarının motorunu yılda en az iki kez temizlemeye çalışmalıdır. Öte yandan yoğun miktarda tozun biriktiği hava kirliliği yaşanan bölgelerdeki kişilerin ise, yaklaşık olarak her üç ayda bir aracının motorunu temizlemesi gerekmektedir. Ayrıca yoğun yağış veya kar yağışı alan bölgelerde yaşayan kişiler de motor bölümünü iki ayda bir temizlemeye çalışmalıdır.