Yapay zekâ uygulamaları konusunda Alibaba, Baidu gibi birçok Çinli şirkette çalışmalar yapıyorlar. Bu şirketlere H20 gibi yapay zekâ destekleyen çipler satan Nvidia ne yazık ki bir kere daha ambargoya takıldı. Normalde Amerika’nın sonbaharda çıkaracağı yeni yükümlülüklere takılmak istemeyen firma çoktan siparişlerini hazırlamıştı. Fakat Amerikalı yetkililerin sonbaharı beklemeden yeni yükümlülükleri ivedilikle geçireceklerini duyurması firmayı zor duruma soktu.

Kritik Eyaletlerde Trump Rüzgarı: Biden Geride Kaldı! Kritik Eyaletlerde Trump Rüzgarı: Biden Geride Kaldı!

Nvidia Çinli Rakipleriyle Mücadelede Zorlanıyor

Nvidia Zor Durumda

Firma Asya pazarında yaklaşık 5 milyon dolarlık bir paya sahip. Bu payı da sonuna kadar korumaya kararlı gibi duruyor. Ama yeni gelecek ihracat kısıtlamalarından sonra firmanın elinde ki seçeneklerin azalacağı düşünülüyor.

En korkutucu seçeneklerin başındaysa Çinli şirketlerin verdikleri siparişleri iptal etme ihtimali geliyor. Normalde Nvidia Asya pazarında tek seçenek değil. Huawei gibi büyük firmalarında çeşitli yapay zekâ destekleyen çipleri mevcut. Çinli firmaların Nvidia’yı seçmelerinin sebebi ise firmanın sunduğu çiplerin çok daha yüksek kapasiteli olması.

Eğer firma yeni ihracat kısıtlamalarına takılırsa mecburen çiplerin kapasitesini düşürerek satmak zorunda kalacak. Bu durumda da Çinli şirketler Nvidia’dan aldıkları siparişleri iptal edip çok daha uygun fiyatlara Asya bölgesinde bulunan şirketlerden çip almayı seçebilirler.

Bu durumda firmanın elinde tek bir seçenek kalıyor o da sattıkları çiplerde indirime giderek Asya firmaları ile rekabet etmeye çalışmak. Eğer böyle bir senaryo gerçek olursa uzmanlar firmanın Çin pazarında ki payının büyük miktarda düşebileceğini ve birinciliği yeni firmalara kaptırabileceğini söylüyorlar.

Nvidia, büyük bir firma olduğu için bu senaryo firmanın kısa vade de çöküşüyle ya da kötü bir finansal tabloyla sonuçlanmaz. Nihayetinde firma dünyanın dört bir köşesine satış yapan en büyük üreticilerden birisi. Ama bu senaryo uzun vadede Asya şirketlerinin büyümesiyle ve belki de diğer pazarlara girebilecek imkânı elde etmesiyle sonuçlanabilir. Bu da firmanın gelecekte birinciliği elde tutmakta zorlanması anlamına gelebilir.

Editör: Şahsüver ÇITIR