Yerel seçimler, Türkiye genelindeki 34 partinin katılımıyla Pazar günü düzenlenecek. Seçmenler, bu önemli gün için hazırlıklarını tamamlamış durumda. Ancak, oy kullanma saatleri ve bazı illerdeki farklılıklar seçmenlerin dikkatini çekiyor. İşte, detaylar…

Seçim günü, Türkiye genelinde sabahın erken saatlerinden itibaren hareketli bir gün olacak. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana gibi büyük illerde oy verme işlemleri sabah saat 08.00’de başlayacak. Ancak, bazı illerde saatlerde farklılık gözlenecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararla, güneşin doğuş ve batış saatlerine göre belirlenen 32 ilde oy verme işlemleri bir saat erken başlayacak. Bu illerde oy verme işlemleri sabah saat 07.00’de başlayacak ve akşam 16.00’da sona erecek.

Oy Pusulaları ve Renk Kodlamaları

Seçmenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise oy pusulaları ve renk kodlamaları olacak. Oy pusulaları, beyaz, turuncu, mavi ve sarı renklerde olacak. Büyükşehir belediye başkanlığı için beyaz, il genel meclisi üyelikleri için turuncu, belediye başkanlığı için mavi ve belediye meclis üyelikleri için sarı renk kullanılacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra tüm pusulaları tek bir zarfa koyacak ve sandığa atacaklar.

İnci Taneleri Yeni Bölüm Tarihi Ne Zaman? 2024 Nisan İnci Taneleri Yeni Bölüm Tarihi Ne Zaman? 2024 Nisan

Oy Sayımı ve Sonuçlar

Oy verme işlemleri saat 17.00’da sona erecek ve ardından oy sayımı başlayacak. Büyükşehirlerde, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık için sırasıyla oy sayımı yapılacak. Diğer illerde ise oy sayımına belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait pusulaların sayımı ve dökümü ile başlanacak.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, yerel seçimlerde oy kullanamayacaklar. Ancak, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy kullanma imkanına sahipler. Seçim günü, Türkiye’nin dört bir yanında demokratik bir atmosferde geçecek. Seçmenler, verdikleri oylarla ülkelerinin geleceğine katkıda bulunmanın heyecanını yaşayacaklar.