Pakistan, son dönemde şiddetli yağışların neden olduğu seller ve yıldırım düşmesi sonucu ağır bir felaketle karşı karşıya kaldı. Ulusal Afet Yönetim Ajansı'nın (NDMA) son açıklamalarına göre, can kaybı 87'ye yükselirken, yaralananların sayısı ise 82 olarak kaydedildi.

Damat Gelini Öptü, Kız Tarafı Damat Tarafını Dövdü! Damat Gelini Öptü, Kız Tarafı Damat Tarafını Dövdü!

Pakistan'da Şiddetli Yağışlar 87 Ölü, 82 Yaralı

Felaketin en şiddetli etkilediği bölgelerden biri kuzeybatıdaki Hayber Pakhtunkhwa eyaleti oldu. Burada 36 kişi hayatını kaybetti ve 53 kişi yaralandı. Pencap eyaletinde ise 25 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı. Güneybatıdaki Belucistan eyaletinde 15 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bildirildi. Pakistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde de 11 can kaybı ve 11 yaralanma gerçekleşti. Şiddetli yağışlar nedeniyle ülke genelinde 2 bin 715 ev kısmen hasar gördü ya da tamamen yıkıldı. Bu durum, binlerce insanın evsiz kalmasına neden oldu ve büyük bir insani krize yol açtı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, yaşanan doğal afetten etkilenen bölgelerde yardım faaliyetlerinin hızlandırılması ve yağış nedeniyle kapanan yolların bir an önce açılması talimatını verdi. Devlet, afetzedelere yönelik acil yardım çalışmalarını ve altyapı onarımını önceliklendirmekte.

Meteoroloji uzmanları, şiddetli yağış ve fırtınaların devam edeceği ve bu durumun ülkenin birçok bölgesinde ani su baskınlarına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Hükümet ve ilgili kurumlar, olası yeni afetlere karşı hazırlıklı olmak adına tedbirler alıyor ve halkı sürekli bilgilendiriyor.