İstanbul Şişli Belediyesi'nde Ramazan Bayramı arifesinde işten çıkarılan 48 işçi, belediye önünde toplanarak eylem başlattı. İşten çıkarılmalarının gerekçesiz yapıldığını iddia eden işçiler, Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan'a tepkilerini dile getirdiler ve işlerine geri dönmek istediklerini belirttiler.

Volkan Demirel ve Zeynep Demirel Boşanıyor mu? Volkan Demirel ve Zeynep Demirel Boşanıyor mu?

48 Kişi İşten Neden Çıkarıldı

48 İşçi Neden Çıkarıldı

Şişli Belediyesi önünde düzenlenen eylemde işçiler, çeşitli sloganlar atarak ve düdük çalarak seslerini duyurmaya çalıştı. Genel İş İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit, işçilerin demokratik haklarını kullanarak işe dönüş talebinde bulunduklarını ifade etti. Yiğit, işten çıkarmaların hiçbir haklı gerekçe olmadan, bayram arifesinde yapıldığını belirterek, Belediye Başkanı Şahan ve yönetimine bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulundu.

Olayla ilgili açıklama yapan Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, işten çıkarmaların geçmiş üç aylık döneme dayandığını ve ihtiyaç dışı işe alımların sonlandırıldığını söyledi. Başkan Şahan, "Halkçı belediyecilik anlayışım gereği, iş akdine son verilen personeller, daha verimli olabilecekleri ve liyakatlerini daha etkili bir şekilde gösterebilecekleri yeni istihdam olanakları ile buluşturulacak. Bu süreçte kariyer destek birimlerimiz etkin bir şekilde devreye girecektir" şeklinde konuştu.

Başkan Şahan'ın açıklamalarına göre, işten çıkarmalar belediyenin finansal sürdürülebilirliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla yapılmıştır. Ancak, işçiler ve sendika temsilcileri bu kararın şeffaflıkten yoksun olduğunu ve işçilerin mağduriyetine yol açtığını ifade etmektedirler.

Şişli Belediye Başkanı Kimdir?

Resul Emrah Şahan, 1982 yılında Ankara'da doğdu ve eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde tamamladı. Profesyonel kariyerine İstanbul Metropolitan Planlama'da (İMP) şehir plancısı olarak başlayan Şahan, özellikle Fatih Süleymaniye Bölgesi üzerine yoğunlaştı. 2006-2011 yılları arasında kendi yazılım ve medya firmasını yönetti. 2012 yılında yerel yönetime geçiş yapan Şahan, çeşitli planlama projeleri ve saha çalışmaları yürüttü.

2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediyesi'nde Proje Koordinatörü olarak görev yapan Şahan, 2019 yerel seçimlerinde kentsel politikalar üzerine çalışan bir ekibin moderasyonunu üstlendi. 20 yıldan fazla Şişli'de yaşayan Şahan, aynı yıl hem Şişli Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. 2019-2023 yılları arasında Şişli Belediyesi'nde Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü ve İstanbul Planlama Ajansı ile BİMTAŞ'ta Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.