Son 5 yılda en yüksek temettü getirisi sunan Türk şirketleri, yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Uzmanlar, temettü odaklı hisse senedi portföylerinin uzun vadede karlı bir strateji olduğunu vurguluyor.

Yapılan analizler, Doğuş, Enerji, TOFAŞ, TürkTraktör, İş Yatırım, Erdemir, AKSA ve Pergamon Stst gibi şirketlerin son 5 yıllık temettü verimlerinin %20 ile %35 arasında değiştiğini gösteriyor. Bu şirketler, düzenli temettü ödemeleriyle öne çıkıyor.

Temettü hisselerinin, pasif gelir sağlaması, finansal istikrar ve uzun vadeli büyüme potansiyeli gibi avantajları yatırımcıların ilgisini çekiyor. Uzmanlar, sürdürülebilir bir yatırım portföyü oluşturmak isteyenler için bu hisselerin önemli bir alternatif olduğunu belirtiyor.

Temettü Odaklı Portföyler Riske Karşı Koruma Sağlıyor

Temettü ödemeleri, hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı da bir koruma sağlıyor. Bu nedenle, temettü odaklı bir portföy oluşturmak finansal danışmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

"Temettü hisseleri, yatırımcılara istikrarlı bir gelir akışı sağlarken, portföylerinin riskini de azaltıyor," diyen finansal danışmanlar, "Özellikle belirsizlik dönemlerinde bu hisseler güvenli bir liman görevi görüyor," çıkarımına varıyor.

Koç Holding Hisseleri Neden Düşüyor? 2024 Haziran Koç Holding Hisseleri Neden Düşüyor? 2024 Haziran

Uzmanlar, temettü ağırlıklı bir portföy oluşturmanın, yatırımcıların finansal hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayabileceği konusunda hemfikir.