Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temassız banka kartları ve mobil cihazlar aracılığıyla yapılan ödemelerde geçerli olan şifresiz işlem limitini artırdı. Yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz 2024'ten itibaren geçerli olacak şekilde bu limit 750 liradan 1500 liraya yükseltildi.

Dolar Düşecek Mi? Banka Faizi Daha Mı Karlı? 2024 Mayıs Dolar Düşecek Mi? Banka Faizi Daha Mı Karlı? 2024 Mayıs

Temassız ödemeler, kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden yapılan ödemeleri ifade ediyor. Bu tür ödemelerde şifresiz işlem limitinin artırılmasıyla birlikte, kullanıcılar daha büyük tutarlarda ödemelerini şifresiz olarak gerçekleştirebilecekler.

Ödeme Kolaylığı ve Hızında Artış Bekleniyor

Kart

BDDK'nın aldığı bu karar, temassız ödemelerin yaygınlaşması ve günlük alışverişlerde kullanımının artmasıyla birlikte kullanıcıların ödeme kolaylığı ve hızında artış sağlayacak. Yükselen şifresiz işlem limiti, tüketicilerin günlük harcamalarını daha hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmesine olanak tanıyacak.

1 Temmuz 2024'ten İtibaren Geçerli Olacak

BDDK'nın belirlediği yeni limit, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihten önce yapılan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti hala 750 lira olarak uygulanacak. Yeni düzenleme, kart kullanıcılarına daha geniş bir ödeme alanı sunarken, bankaların da teknolojik gelişmelere uyum sağlamasına olanak tanıyacak.