TikTok ve OnlyFans ve Twitch gibi platformların sorunlarla karşılaşması, genel olarak sosyal medya platformlarının daha sıkı denetim ve filtreleme politikalarına ihtiyaç duyduğunu vurgulamaktadır. Kullanıcılar ve toplum, çocukların ve gençlerin güvenliğini sağlamak adına Twitch gibi platformların sorumluluklarını daha etkin bir şekilde yerine getirmesi için çağrıda bulunmalıdır.

Türk Telekom Uygulaması Açılmıyor! 2024 Türk Telekom Uygulaması Açılmıyor! 2024

Twitch İfşaları Çocuk İstismarıymış

Bloomberg'in yaptığı son araştırmaya göre, Twitch'in popüler Klip özelliği, platformda çocuk istismarı vakalarının artmasına sebep oluyor. Çocukların cinselleştirildiği içeriklerin bulunduğu en az 83 klip tespit edildi.

Özellikle Klip özelliğinin kalıcı doğası, platformda geçici anları kaydetme amacı taşıyan bu özelliğin istismara açık hale gelmesine neden oluyor. Geçen bahar yaşanan bir olayda, bir çocuğun canlı yayını sırasında yaşanan cinsel istismar anı, Klip özelliği sayesinde 130'dan fazla kez izlendi.

İddialara Twitch’in Cevabı

Twitch, bu konuda yapılan raporlar üzerine harekete geçtiğini belirtiyor. Şirket, olası taciz davranışlarını tespit etmek ve önlemek adına yeni modeller geliştirdiğini ve Klip özelliğinin güvenliği için önlemler aldığını açıkladı.

Ancak, moderasyon konusundaki zorluklar ve canlı yayın odaklı yapısı nedeniyle Twitch'in Klip özelliğinin yeterince yönetilemediği belirtiliyor. Bloomberg, şirketin iç güvenlik ekibini azalttığını ve dış ortaklara daha fazla bağımlı hale geldiğini bildiriyor.

Twitch'in sözcüsü, konuyla ilgili olarak, "Herhangi bir yerde, çevrimiçi olarak yaşanan çocuk zararı kabul edilemez ve bu konuyu son derece ciddiye alıyoruz" açıklamasını yaparken, platformun gelecekte benzer içerikleri engellemek için çalıştığı dış kuruluşların listesini genişlettiğini belirtti.