Son dakika bilgilerine göre, ABD merkezli perakende devi Amazon, Prime Video ve Amazon MGM Studios birimlerinde geniş çaplı işten çıkarmalara gideceğini duyurdu. Dünya genelinde etkisi büyük olan Amazon, yüzlerce çalışanının işine son vererek dikkatleri üzerine çekti. Kullanıcılar bu habere ‘’Amazon batıyor mu’’ sorusu ile karşılık verirken, Amazon’dan konuyla ilgili bir açıklama beklenmeye başlandı.

Stratejik Değişiklikler Yapan Amazon'un Uzun Vadeli Planları Neler?

Amazon'un Prime Video ve Amazon MGM Studios'un Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Hopkins, gönderdiği bir notta şirketin uzun vadeli vizyonu doğrultusunda stratejik değişikliklere gideceklerini açıkladı. Sektördeki hızlı gelişmelere vurgu yapan Hopkins, uzun vadeli başarı için yapılan yatırımlara öncelik verme kararının alındığını belirtti. 

A101 iPhone 13 Pro Max Kaç TL? Alınır mı? A101 iPhone 13 Pro Max Kaç TL? Alınır mı?

İşten Çıkarmaların Sebepleri Neler?

Hopkins, yatırımları artırma ve belirli alanlardaki yatırımları azaltma kararı alırken Prime Video ve Amazon MGM Studios organizasyonlarında çalışan yüzlerce kişinin işine son verileceğini ifade etti. Sektörel değişimlere uyum sağlama amacı güden bu kararın zorluğunu vurgulayan Hopkins, işten çıkarılanlara destek sağlanacağını da belirtti.

Amazon'un Oyun Platformu Twitch Zor Bir Karar Aldı

Amazon'un sahibi olduğu popüler oyun platformu Twitch'in Üst Yöneticisi (CEO) Daniel Clancy, yayımladığı blog yazısında "iş gücümüzle ilgili zor bir güncelleme" başlığı altında, Twitch'te çalışan sayısını 500'ün biraz üzerinde azaltma kararı aldıklarını açıkladı. Şirketin mevcut ölçeği ve gelecekteki büyüme planlarına göre organizasyonlarını boyutlandırdıklarını ifade eden Clancy, bu adımın zorunlu bir önlem olduğunu belirtti.

Bu gelişmeler, Amazon'un stratejik değişikliklere giderek uzun vadeli başarı için yapılan yatırımlara odaklandığı bir döneme girdiğini gösteriyor. Ancak bu büyük çaplı işten çıkarmalar, şirketin kararlarının sorgulanmasına ve "Amazon batıyor mu?" sorularının gündeme gelmesine neden olabilir.