Yerleşme kanaması veya halk arasında "üstüne görme" olarak bilinen fenomen, hamilelik belirtilerinin en erken ve dikkate değer olanıdır. Bu durum, anne adaylarının adet kanamasıyla karıştırılabilen ancak farklı bir süreçtir. Embriyonun rahime bağlanması sırasında yaşanan bu olay, genellikle döllenmeden sonra 10 ila 14 gün içinde gerçekleşir. Adet döngüsüyle karşılaştırıldığında, yerleşme kanaması genellikle adet tarihinden yaklaşık 4-5 gün önce ortaya çıkar. Bu nedenle, bazen erken gelen adet kanamasıyla karıştırılabilir. 

Normal Doğumda Açılma Kaç Saatte Olur? 2 Parmak Açıklık Kaç cm? Normal Doğumda Açılma Kaç Saatte Olur? 2 Parmak Açıklık Kaç cm?

Her Hamilelikte Üstüne Görme Olur mu?

Yerleşme kanaması, her hamilelikte görülmeyebilir ve istisnai bir durumdur. Yaklaşık her üç kadından biri, hamilelikleri sırasında bu fenomenle karşılaşır. Ancak bazı kadınlar üstüne görme deneyimi yaşamazlar. Bu kanama genellikle hafif bir akıntı şeklinde ortaya çıkar ve yoğun değildir. Rengi genellikle açık pembeye yakındır. Bununla birlikte, nadiren de olsa bazı kadınlarda yoğun bir kanama görülebilir. Bu durum kişiden kişiye değişir, bu yüzden yoğun veya koyu renkli bir kanama durumunda bile hemen endişelenmek yerine bir uzmana danışmak önemlidir.  

Üstüne Görme Nasıl Anlaşılır?

Yerleşme kanaması, genellikle adet kanamasından daha kısa sürer. Adet kanaması genellikle 4 ila 7 gün arasında devam ederken, yerleşme kanaması 3 saat ile 3 gün arasında sürebilir. Ayrıca, yerleşme kanaması genellikle ağrısızdır. Ancak bazı kadınlarda hafif adet sancısı benzeri ağrılar olabilir, ancak bu ağrılar genellikle çok kısa sürer. Bu nedenle, herhangi bir ağrı veya kanama durumunda bir uzmana danışmak önemlidir.

Editör: Haber Merkezi