Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), geçtiğimiz eylül ayında fırlatılan Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) uzay aracının Ay yüzeyine başarılı bir şekilde yumuşak iniş gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu tarihi başarıyla birlikte Japonya, Ay'a inen beşinci ülke olarak kayıtlara geçti. SLIM'in inişi, JAXA'nın özenle planladığı bir misyonun parçasıydı ve Ay keşfinde yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

SLIM'in Yolculuğu Nasıl Gerçekleşiyor?

Geçtiğimiz Eylül ayında JAXA tarafından fırlatılan SLIM, Ay yüzeyine ulaşmak için XRISM adlı X-ışını uzay teleskobuyla birlikte yola çıkmıştı. SLIM, Ay yüzeyine yaklaşık 15 km yükseklikte başarılı bir iniş gerçekleştirdi. İniş, TSİ 18:00'da başladı ve 20 dakika sonra tamamlandı. Ancak JAXA, aracın mevcut durumu hakkında detaylı bilgi vermedi ve basın toplantısını beklememizi istedi. 

SLIM'in Görevi Nedir?

SLIM, Shioli Krateri'nin kenarındaki hedef bölgesine yaklaşık 100 metre uzaklıkta bir iniş yapmayı hedefliyordu. Bu kargo araştırma görevi, analiz kamerası ve çeşitli bilimsel yükler taşıyan SLIM'in, Ay'a iniş görevlerinin standartlarını değiştirme amacını taşıyor. Aynı zamanda SLIM, Ay'ın oluşumu ve evrimi hakkında ışık tutabilecek Mare Nectaris ("Nektar Denizi") bölgesini incelemek için yerleşik spektrometresini kullanacak.

Hipersonik Füze Nedir? (İran-İsrail Savaşı) 2024 Hipersonik Füze Nedir? (İran-İsrail Savaşı) 2024

Eğer SLIM iniş denemesinden başarıyla çıkarsa, LEV-1 ve LEV-2 adlı iki küçük gezgini göreve çıkaracak. LEV-1, Ay yüzeyinde zıplayarak veri toplarken, top şeklindeki LEV-2 ise ikiye ayrılarak iniş alanının etrafında dolaşacak. Bu iki küçük robot, kendi verilerini toplayacak ve SLIM'in ana gemisinin çektiği fotoğraflarla birlikte zengin bir bilgi seti sunacak.

JAXA, SLIM'in Ay yüzeyine başarılı inişiyle gurur duyarken, gelecek günlerde yapılacak basın toplantısında daha fazla detay paylaşmayı planlıyor. Bu tarihi başarı, Japonya'nın uzay keşifleri alanındaki liderliğini güçlendirirken, SLIM'in görevinden elde edilecek veriler Ay'a dair bilinmeyenleri aydınlatmada önemli bir rol oynayabilir.