Yağlı balıkların yağ katmanlarından elde edilen balık yağı günümüzde oldukça popüler hale geldi. İçerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde kalbin ve beynin korunması gibi birçok vücut fonksiyonu için kritik öneme sahipt olan balık yağının potansiyel faydalarını inceleyeceğiz. 

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağı Faydaları 2

Balık yağının vücut için en başlıca faydaları olarak şunları sayabiliriz:

1. Kalp Sağlığını Destekler

Trigliseritleri azaltır: Kanda çok fazla trigliserit kalbe zarar verebilir. Omega-3 yağ asitleri ise bu konuda trigliserit düzeylerini büyük ölçüde azaltmasıyla bilinir.

Atardamarlarda plak oluşumunu durdurur: Omega-3 yağ asitleri, atardamarlarda plak oluşumunu durdurarak tıkanmış arterler ve kalp krizi riskini azaltır.

2. Ruh Sağlığı

Depresyon ve endişe: Yapılan araştırmalar, depresyonlu kişilerin kanında genellikle daha az omega-3 yağ asidi bulunduğunu kanıtladı. Yani balık yağı, sizin daha neşeli ve az stresli olmanıza yardımcı olabilir.

Şişkinliği Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz? Şişkinliği Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Çocuklarda DEHB: Balık yağı, DEHB'li çocuklarda daha az hiperaktivite, dürtüsel davranış ve dikkatsizlik sağlayarak çocukların sosyal ve akademik yaşamlarını yükseltir.

Beyin yaşlanması ve demans: Yeterli miktarda omega-3 beyni genç tutar. Bu, demansı geciktirerek özellikle yaşlı kişiler için daha dinç bir beyin demektir.

3. Göz Sağlığı

Kuru göz sendromu: Balık yağı gözde oluşabilecek rahatsızlık ve kızarıklık gibi sorunların önüne geçebilr.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (ARMD): Balık yemek veya balık yağı almak sıklıkla ARMD'yi kişiden uzak tutabilir. Yaşlı insanların görme yetisini kaybetmelerinin en önemli nedenlerinden biri olan makula dejenerasyonu balık yağı ile önlenebilir.

4. İltihap ve Bağışıklık Sistemi

Kronik inflamatuar durumlar: Balık yağı ağrıyı azaltır ve ayrıca romatoid artritli kişilerde  eklem ağrılarını hafifletir.

5. Cilt Sağlığı

Akne, egzama ve sedef hastalığı: Balık yağındaki omega-3, cilt sorunlarına bağlı inflamasyonu azaltır. Akne, sedef veya egzama sorunu yaşayan bir kişi balık yağı sayesinde problemi daha kısa sürede çözebilir. .

Yaşlanma karşıtı ve daha az kırışıklık: Balık yağındaki antioksidanlar ve antiinflamatuar özellikler cildin yaşlanmasına karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca kırışıklıkların görünümünü azaltabilir ve cilde canlılık kazandırabilir.

Editör: Şahsüver ÇITIR