Katlanabilir iPhone mu Geliyor? Apple’dan Yeni Patent! Katlanabilir iPhone mu Geliyor? Apple’dan Yeni Patent!

Kulaklıklar çoğu kişinin hemen hemen her yerde taşıdığı teknolojik aksesuarlardır. İnsanlar seyahat ederken, egzersiz yaparken veya evde dinlenirken müzik dinlemeyi severler ve kulaklıklar bunu zahmetsizce yapmalarına olanak tanır. Ancak çoğu elektronik alet gibi kulaklıklar da kabloların hasar görmesi veya hoparlörle ilgili sorunlar gibi durumlara eğilimlidir. Bireylerin cihazlarının bu tür sorunlarla karşılaşmaması için dikkatli olması gerekmektedir. İşte kulaklıklara zarar verebilecek bazı yaygın kötü alışkanlıklar.

Temizlemeyi Unutmak

Kulaklığınızın kulak uçlarının yüzeyinde veya daha kötüsü iç kısmında kulak kirleri görmek, başta sağlığınız sonra da kulaklıklarınız için sorun yaratabilir. Kulaklığınıza bulaşma ihtimali olan bu kirler düzenli olarak temizlenmezse zamanla katı hale gelebilir ve hoparlör işlevini azaltabilir.

Kulaklık 3

Çok Uzun Süre Kulaklık Takmak

Kulaklıkları uzun süre takmak, cihaz için olduğu kadar kulaklar için de kötü olabilir. Her makine gibi kulaklıklar da uzun süre kullanıldığında yıpranır. Bu konuda daha da endişe verici olanı, uzun süreli kulaklık kullanımı da sonuçta kulak hasarına neden olmasıdır. Kulak sağlığının daha iyi olması için arada yeterince mola verdiğinize emin olun. İdeal olarak, birkaç saat boyunca sürekli olarak kulaklık kullanmaktan kaçının.

Kullanımdan Sonra Kulaklıkları Temiz Bir Yerde Saklamamak

Kulaklıklar dış etkenlere maruz kaldıklarında toz ve kir toplama eğilimindedir. Bu nedenle bu tür cihazların kullanılmadığı zamanlarda temiz ve kuru bir saklama alanında dikkatli bir şekilde saklanması tavsiye edilir. Cihazın kullanım ömrünü uzatmak için kulaklıklarını saklamak için bir kılıf kullanılabilir.

Uzun Süre Yüksek Sesle Müzik Dinlemek

Yüksek ses seviyesinde müzik dinlemek kulaklığın sürücülerinin aşınmasına neden olabilir. Ayrıca bunu yapmak kulağınızda uzun vadeli kulak zarı hasarına da neden olur. Kulaklıkla yüzde 50 ila 75 ses seviyesinde müzik dinlemenin bir zararı yoktur ancak daha yükseğe çıkmak kulaklığın genel kullanılabilirliğini azaltabilir.

Kabloları Birbirine Dolaştırmak

Bir kulaklığın kablosu, genel performansının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kablolara zarar vermenin en kesin yolu, onları sürekli olarak birbirine dolanmış ve sonsuz düğümler halinde tutmaktır. Kulaklık kabloları sürekli olarak birbirine dolandığında, düzgün çalışması için gerekli olan dahili bileşenler, aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla hasar görebilir.

Editör: Şahsüver ÇITIR