Bitcoin Yarılanması Nedir? Bitcoin Yarılanması Nedir?

Yatırım dünyası, ne yapması gerektiğini bilen insanları zengin ederken işin ciddiyetine varmayan  ve hata yapmaya meyilli kişilerin ise para kaybetmesine neden olur. Ancak siz biraz bilgi birikimiyle, yatırıma giden yolunuzun sorunsuz olduğundan emin olmak için bu hatalardan kaçınabilirsiniz. Asayiş Haber olarak sizlere bu konuda yardımcı olmak için yatırım yaparken kaçınmanız gereken hataları listeledik.

Kısa Vadeli Düşünmek

Yatırım uzun vadeli bir süreçtir. Portföyünüzü sürekli kontrol ediyor ve piyasadaki kısa vadeli hareketlere göre yatırım kararları veriyorsanız, muhtemelen kötü seçimler yapacaksınız. Bunun yerine uzun vadeli finansal hedeflerinize odaklanın ve bunları destekleyen bir yatırım stratejisi geliştirin.

Yatırımlarınızı Gözden Geçirmemek

Yatırım, yap ve unut işi değildir. Yatırımlarınızın hâlâ hedeflerinize ve risk toleransınıza uygun olduğundan emin olmak için yatırımlarınızı kontrol etmeniz önemlidir.

Risk Düzeyini Yanlış Anlamak

Yatırım her zaman belirli bir düzeyde risk taşır, ancak ne kadar risk almaya istekli olduğunuzu anlamak önemlidir; bu nedenle, daha yüksek riskli yatırımları seçerseniz veya çok güvenli yatırım yaparak bile bir miktar para kaybetmeye dayanabilir misiniz? Yatırım yapmadan önce bu sorunun cevabını düşünün.

Tek Bir Şeye Çok Fazla Yatırım Yapmak

Başarılı yatırımın anahtarı çeşitlendirmedir. Tek bir hisse senedi gibi tek bir varlığa çok fazla yatırım yapmak sizi gereksiz risklere maruz bırakabilir. Bu hisse senetleri çok iyi performans göstermezse portföyünüz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Riski ve ödülü dağıtmak için yatırımlarınızı birden fazla varlık sınıfına ve sektörlere yaymak daha iyidir.

Hatalardan Ders Almamak

Herkes hata yapar. Ancak yapabileceğiniz en büyük hata onlardan ders almamaktır. Yatırım yapmak da bundan farklı değil. Yatırım kararlarınız üzerinde düşünmek ve neyin yanlış gittiğini anlamak için zaman ayırın. Yatırım stratejinizi geliştirmek ve gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmak için bu derslerden yararlanın.

Enflasyonu Göz Ardı Etmek

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel düzeyinin artış hızıdır. Zamanla enflasyon yatırımlarınızın değerini düşürebilir. Yatırımlarınız enflasyonun üzerinde bir oranda büyümüyorsa, gerçek anlamda para kaybediyor olabilirsiniz. Enflasyonun yatırımlarınıza etkisini iyi düşünüp stratejinizi yatırım hedeflerinize göre ayarlamanız ve zaman içinde değer kaybı yaşamadığınızdan emin olmanız önemlidir.