PKK'nın dağ kadrosunda sorumlu düzeyde faaliyet gösteren ve İçişleri Bakanlığı'nın en çok aranan teröristler listesinin mavi kategorisinde yer alan Abdülaziz Özer, Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen bir operasyonla etkisiz hale getirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Özer'in bulunduğu araca önceden yerleştirilen el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcının infilak etmesi sonucu terörist Özer, araçla birlikte parçalanarak öldü.

Operasyonun Ayrıntıları

Özer, Suriye’nin kuzeydoğusunda, Haseki vilayetinin El Kâhtaniyê ilçesi kırsalında hareket halindeyken içinde bulunduğu zırhlı araca düzenlenen saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Araçta şoförüyle birlikte bulunan Özer, patlamanın etkisiyle hurda yığınına dönen araçta ölü olarak bulundu. Bu operasyon, PKK'nın Suriye’deki yapılanması olan PYD-YPG bünyesinde sözde bölge saha sorumlusu olarak görev yapan Özer'in, örgüt içinde önemli bir konumda olduğunu gösteriyor.

PKK terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarında ve Kandil Dağı'nda uzun yıllar sorumlu düzeyde faaliyetlerde bulunan Abdülaziz Özer, iki yıl önce Kandil'in talimatıyla Suriye’nin kuzeyindeki YPG saflarına sorumlu olarak gönderilmişti. Özer, geçmiş yıllarda Diyarbakır-Bingöl-Muş üçgeninde yer alan PKK’nın sözde "orta saha" olarak adlandırdığı bölgede de çok sayıda silahlı ve bombalı eyleme katılmıştı.

Fethiye'de Can Pazarı: Ölü ve Yaralılar Var Fethiye'de Can Pazarı: Ölü ve Yaralılar Var

Abdülaziz Özer, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı'nın en çok aranan teröristler listesinin 3 milyon lira para ödüllü mavi kategorisinde yer alan Özer'in öldürülmesi, terörle mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Editör: Şahsüver ÇITIR