Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,37 yükselişle 10.403,23 puandan başladı. Açılışta, BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 38,67 puanlık bir artış gösterdi. Bankacılık endeksi yüzde 0,69 ve holding endeksi yüzde 0,45 artış kaydederken, sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,28 ile bilişim sektörü oldu. En çok kaybettiren ise yüzde 0,10 ile orman kağıt basım sektörü olarak kaydedildi.

Önceki Günün Kapanışı

Dün, Borsa İstanbul'da satıcılı bir seyir izlendi ve BIST 100 endeksi günü yüzde 1,82 azalışla 10.364,56 puanla tamamladı. Bu düşüş, yatırımcıların dikkatini çekerken, yeni günün açılışında yaşanan yükseliş, piyasaların yeniden toparlanma eğiliminde olduğunu gösterdi.

Küresel Piyasalardaki Durum

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD iş gücü piyasasının soğuduğuna dair sinyallere rağmen karışık bir seyir izlendiğini ifade ediyor. Bugün, ADP özel sektör istihdamı verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında olduğu belirtiliyor. Özellikle ABD'deki ekonomik veriler, küresel piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın Açıklamaları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda, enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceklerini vurguladı. Karahan, "Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde enflasyonu, belirlediğimiz ara hedeflerle uyumlu olacak şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz," dedi. Bu açıklamalar, piyasalarda olumlu bir etki yaratmış olabilir.

Analistler, BIST 100 endeksinin teknik açıdan 10.500 ve 10.600 puan seviyelerinde dirençle karşılaşabileceğini, 10.300 ve 10.200 puan seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor. Bugün yurt içinde veri gündemi sakin olsa da, dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yönetici Endeksi (PMI) verileri ile ABD'de ADP özel sektör istihdamının takip edileceği belirtiliyor.

Yeni Asgari Ücret Ne Kadar? 2024 Haziran Yeni Asgari Ücret Ne Kadar? 2024 Haziran

Piyasa uzmanları, yatırımcıların küresel ekonomik verileri ve TCMB'nin enflasyonla mücadeleye yönelik adımlarını dikkatle izlemeleri gerektiğini vurguluyor. Özellikle ABD'den gelecek veriler, piyasalarda volatiliteye neden olabilir. Bu nedenle yatırımcıların, teknik seviyelere dikkat ederek ve güncel ekonomik verileri takip ederek pozisyonlarını belirlemeleri önem taşıyor.

Borsa İstanbul'da yeni günün başlangıcında yaşanan bu yükseliş, yatırımcıların piyasalara olan güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Ancak, küresel ve yerel ekonomik gelişmelerin yakından takip edilmesi ve piyasalardaki dalgalanmalara karşı temkinli olunması gerektiği unutulmamalıdır.