Bir zamanlar oyunlar nispeten basit uygulamalardı, ancak o günler çoktan geride kaldı. Modern 3D oyunların sıklıkla gigabaytlarca doku, karakter modeli, ses dosyası ve harita geometrisi yüklemesi gerekiyor. Daha önceki depolama yazılımları bunu idare edecek şekilde optimize edilmemişti, bu nedenle son teknoloji PC'ler bile bazen kapasitelerinden daha uzun oyun yükleme süresine sahip oluyor. Burada devreye DirectStorage giriyor.

DirectStorage'ın Gereksinimleri Nelerdir?

Directstorage Nedir

DirectStorage teknolojisi, geleneksel disk sürücüleriyle (HDD'ler) veya hatta 2,5 inç SSD'lerle çalışmaz. Bilgisayarınız birkaç yıllıksa veya sürücü türlerini karıştırıp eşleştiriyorsa bu bir sorun olabilir, ancak son iki veya üç yılda üretilen hemen hemen her oyun bilgisayarı muhtemelen bu özelliklere sahiptir. Bunun dışında bilgisayarınız NVMe tabanlı değilse oyunları herhangi bir harici SSD'den taşımanız gerekebilir.

Sisteminizin DirectStorage'a Hazır Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

Windows 11'in en son sürümünü kullandığınızı varsayarsak, Microsoft DirectStorage uyumluluğunu kontrol etmeyi aşağıdaki adımları kullanarak yapabilirsiniz:

Oyun Çubuğunu açmak için klavyenizdeki Windows + G tuşlarına basın .

Ekranın üst kısmındaki menüde Ayarlar'ı açmak için dişli simgesine tıklayın.

Oyun özelliklerini seçin .

Açılan panelde, hangi DirectX sürümünü kullandığınızı ve Windows'un, GPU'nuzun ve/veya depolama sürücülerinizin DirectStorage'ı destekleyip desteklemediğini görebilirsiniz.

Hangi Oyunlar DirectStorage'ı Destekliyor?

DirectStorage kullanan ilk PC oyunu Ocak 2023'te Forspoken'dı. O zamandan beri uyumlu oyunların listesi büyüdü. İşte Haziran 2024 ortası itibarıyla Steam'de bulunan DirectStorage uyumlu oyunlar :

American Truck Simulator

Valorant İsim Gizleme Nasıl Yapılır? İsim Gizleme Yöntemleri! 2024 Valorant İsim Gizleme Nasıl Yapılır? İsim Gizleme Yöntemleri! 2024

Avatar: Frontiers of Pandora

Diablo IV

EA Sports FC 24

Euro Truck Simulator 2

Forspoken

Forza Motorsport

Ghost of Tsushima (Director's Cut)

Horizon: Forbidden West (Complete Edition)

New World

Ratchet & Clank: Rift Apart

Synced

Test Drive Unlimited: Solar Crown

Warhammer 40,000: Darktide

Voxel Horizon

Editör: Şahsüver ÇITIR