Bir diğer ismi tıkanırcasına yeme olan duygusal yeme bozukluğu, kişinin daha çok negatif hissettiği ama pozitif zamanlarında da farkında olmadan yaptığı sürekli yemek yeme eylemidir. Yaşanan iyi veya kötü olaylara karşı nasıl tepki vereceğini bilemeyen bu sorundan muzdarip birçok kişi, ani bir kararla yemek yemeye başlayarak dürtülerini bastırır ama daha sonra bu iş çığrından çıkarak kontrolsüz bir boyuta ulaşır. Yazımızı okumaya devam ederek bu durumun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Duygusal Yeme Bozukluğu Nedenleri

Duygusal Yeme Bozukluğu Nedir Ve Nasıl Başa Çıkılır

Duygusal yeme bozukluğuna sahip kişilerin bu durumu yaşamasının çok çeşitli nedenleri vardır. Bir başka deyişle bu sorun kişiden kişiye değişen nedenlerle ortaya çıkabilir. Ama genel ve yaygın nedenlerine bakıldığında:

  • Depresyon
  • Doğal felaketler sonucu travma
  • Ebeveynleri taklit etme
  • Menstrüel döngüler
  • Mutluluk
  • Obezite
  • Öfke
  • Sıkılma
  • Stres gibi durumların olduğu görülür

Duygusal Yeme İle Başa Çıkma

Duygusal yeme bozukluğu, birçok kişi tarafından bilinçsizce yapıldığı için tehlikesi fark edilmese de obezite gibi çok ciddi sağlık sorunlarını yol açabilir. Bu yüzden bu sorunun üstesinden gelmek için:

Yeni başa çıkma becerileri geliştirin

Bir dahaki sefere yemeği terapi için kullanmak istediğinizde, bu dürtüyü tetikleyen duygularla başka nasıl başa çıkabileceğinizi düşünün. Örneğin:

·        Stres yönetimi üzerine bir terapi alın.

·        Yakın bir arkadaşınızla duygularınız hakkında konuşun.

·        Kafanızı boşaltmak için yürüyüşe çıkın.

·        Kendinize bir hobi edinin ve onu yapın.

Kendinize değer verin

Değerlerinizi ve güçlü yönlerinizi hatırlamak, süreci aşırı yemeden yönetmenize yardımcı olabilir. İyi olduğunuz şeyleri yaparak zaman geçirmek sizi daha iyi hissettirerek yeme probleminden uzaklaştırır.

Yavaş yiyin

Duygusal yeme çoğu zaman düşüncesizce yemek yemeniz ve ne kadar yediğinizin miktarını bilmediğiniz anlamına gelir. Kendinizi yavaşlatın ve yediğiniz yemeğe dikkat edin. Örneğin:

·        Lokmalar arasında çatalınızı bırakın.

·        Yutmadan önce yemeğinizin tadına daha iyi bakmak için bir dakikanızı ayırın.

Çarkıfelek Başvuru Yap (2024 Temmuz) Çarkıfelek Başvuru Yap (2024 Temmuz)

·        Çok tatlı veya yağlı yiyeceklere düşkünseniz porsiyon boyutunu sınırlayın.

·        Televizyon veya bilgisayar karşısında yemek yemeyin çünkü önünüzdeki ekranda dikkatiniz dağıldığında aşırı yemek yemek çok daha kolaydır

Editör: Şahsüver ÇITIR