Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki 'Srebrenitsa Soykırımının 29. Yıl Dönümü Anma Töreni'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, mesajında İsrail'in saldırıları ve Gazze'deki durum hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gazze'deki Barbarlık ve Uluslararası Hukuk

Erdoğan, İsrail'in 279 gündür süren saldırılarının 38 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığını belirterek tepkisini dile getirdi. Gazze'deki barbarlığın sorumlularının uluslararası hukuk önünde hesap vereceğini vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Gazze'deki barbarlığın sorumluları da aynı Srebrenitsa'da olduğu gibi uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap verecek. Türkiye olarak adaletin tecellisi ve katliamın faillerinin hesap vermesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Filistin Halkının Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa'da yaşanan vahşetin bir benzerinin bugün Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşandığını belirtti. 16 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 40 bin masum insanın katledildiğini söyleyen Erdoğan, uluslararası toplumun bu duruma kayıtsız kaldığını ifade etti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

29 yıl önce Srebrenitsa'da yaşanan vahşetin bir benzerine bugün Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında Filistin halkı maruz kalıyor. 16 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 40 bin masum insanın katledilmesini, uluslararası kurum ve kuruluşlar tıpkı 29 sene evvel olduğu gibi sadece seyrediyor. Tüm dünya olarak insanlık ve samimiyet imtihanından geçiyoruz.

Erdoğan, NATO zirvesi kapsamında ABD'de yaptığı açıklamalarda ise dış politikaya ilişkin önemli mesajlar verdi. Müttefiklerden terörle mücadelede benzer bir yaklaşım benimsemelerini beklediğini belirten Erdoğan, İsrail'in tehditlerine ve çatışmayı yayma girişimlerine de değindi. Erdoğan, bu konudaki endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

İsrail'in tehditleri ve çatışmayı yayma girişimleri sona ermeli. Aksi takdirde bölgemiz daha derin çatışmalar ve hatta savaş riskiyle karşı karşıya kalacak.

Metin Kıratlı Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında Metin Kıratlı Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki duruma da değinerek, Suriye topraklarının terörden arındırılmış ve Suriyeliler tarafından yönetilen müreffeh bir devlet olmasının temel arzu olduğunu ifade etti:

Bölgemizde bir terör devleti kurabileceklerini düşünenler için bu büyük bir hayaldir ve asla gerçekleşmeyecektir. Suriye topraklarının terörden tamamen arındırılmış ve Suriyeliler tarafından yönetilen müreffeh bir devlet olması temel arzumuzdur.

Şanghay İşbirliği Örgütü ve BRICS

Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün NATO'ya alternatif olmadığını ve BRICS'i de başka herhangi bir yapıya alternatif olarak görmediklerini belirtti. Bu konudaki görüşlerini şu sözlerle özetledi:

"Şanghay İşbirliği Örgütü'nün de NATO'ya alternatif olduğunu düşünmüyoruz. Benzer şekilde BRICS'i de başka herhangi bir yapıya alternatif olarak görmüyoruz.

NATO ve Rusya Arasında Çatışma İhtimali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma ihtimalinin endişe verici olduğunu belirterek, bu sonuca yol açabilecek her türlü adımdan kaçınılması gerektiğini vurguladı:

NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma ihtimali kuşkusuz endişe vericidir. Bu sonuca yol açabilecek her türlü adımdan bilinçli olarak kaçınılmalıdır.

Editör: Genel Haber