Hollanda'nın Lahey kentinde, "Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)" adlı çevreci grup tarafından düzenlenen büyük çaplı bir gösteri, yüzlerce eylemcinin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı. Göstericiler, şehrin girişindeki A12 yolunu ve geçici parlamento binası önündeki kavşağı kapatarak trafiği durdurdu. Bu eylem, yeni hükümetin fosil yakıt politikalarına tepki olarak gerçekleştirildi.

Extinction Rebellion Lahey'de Yolları Kapattı, Polis Müdahale Etti!

Hollanda'da Yolu Kapatan Yüzlerce Eylemci Gözaltına Alındı

Trump’a Suikast Girişimi: İran İstihbaratı Ortaya Çıktı! Trump’a Suikast Girişimi: İran İstihbaratı Ortaya Çıktı!

Eylemciler, petrol, kömür ve doğal gaz kullanımının sonlandırılmasını talep ederek, hükümetin iklim politikalarını eleştirdi. Göstericiler, ellerinde "Fosil yakıt sübvansiyonlarını durdur", "Bizi öldürmeyi durdurun" ve "Aşırı sağcı diktatör yönetiminde yalan üstüne yalan" yazılı pankartlar taşıyarak, fosil yakıt sübvansiyonlarının kaldırılmasını istedi. Hollanda hükümetinin iklim ve ekolojik kriz karşısında yetersiz kaldığını belirten göstericiler, ülkenin global çapta yaşanan çevresel felaketlerde doğrudan sorumlu olduğunu savundu.

Gösteri, polisin "gösteriye yasaklı bölge" ilan edilen bir alanda yapıldı. Protesto başladıktan yaklaşık iki saat sonra, polis, uyarılara rağmen yolu terk etmeyen göstericilere müdahale etmeye başladı. Polis, göstericilere tazyikli su sıkarak müdahale ederken, birçoğunu gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı. Gösteriye katılan tanınmış İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de dahil olmak üzere yüzlerce eylemci gözaltına alındı.

Extinction Rebellion grubu, gösteriye katılan herkesin gözaltına alındığını belirten bir açıklamayı sosyal medya platformu X üzerinden yaptı. Grup, daha önce de benzer gösteriler düzenlemiş ve yine yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Bu olay, Hollanda ve genel olarak Avrupa'da çevre politikalarına yönelik artan kamuoyu baskısını ve aktivizmin önemini gösteriyor. Gösteriler, hükümetlerin çevre ve iklim krizi konusundaki politikalarını gözden geçirmeleri için baskı oluşturmayı amaçlıyor. Ayrıca, gösterilerin sıklıkla yasaklanan bölgelerde düzenlenmesi, ifade özgürlüğü ve toplanma hakkı gibi temel haklar açısından da tartışmaları beraberinde getiriyor.

Editör: Şahsüver ÇITIR