İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da asgari ücretli olmak giderek zorlaşıyor. 2023'te kira fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 75,7 artarken, ortalama kira bedeli asgari ücretin 1,5 katına kadar çıktı.

Gram Altın İçin Kritik Tarih: Eylül'de 3.250 TL Beklentisi Gram Altın İçin Kritik Tarih: Eylül'de 3.250 TL Beklentisi

Gençler İş Bulma ve Çalışma Motivasyonunu Kaybediyor mu?

Rapora göre, asgari ücretin artışına rağmen gençlerin yaşam maliyetini karşılamakta zorlandığı belirtiliyor. İstanbul'da yaşamak için gereken maliyetin asgari ücretle karşılanamadığına dikkat çekilen rapor, gençlerin iş arama motivasyonlarının kırıldığına ve kolay para kazanma stratejilerine yöneldiklerine işaret ediyor.

Avrupa'da Durum Nasıl?

Avrupa Komisyonu verilerine göre, AB üyesi ülkelerde en düşük asgari ücret Bulgaristan'da bulunuyor ve Türkiye'deki asgari ücretin üstünde. Türk lirasının değer kaybetmesi sebebiyle, Türkiye dolar cinsinden asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Yoksulluk Sınırı 7 Kat Arttı

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise yoksulluk sınırının 3 yılda 7 kat, açlık sınırının ise 5 kat artması. İki yetişkin ve 2 çocuklu bir ailenin 2023 Kasım ayındaki asgari yaşam maliyeti 47 bin 493 TL olarak hesaplandı. Asgari ücretteki belirgin artışa rağmen, makasın açılmasıyla iki asgari ücret dahi İstanbul'da yoksulluk sınırını aşamıyor.

Editör: Şahsüver ÇITIR