Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul Bebek'teki Koza-İpek Holding'e ait yalıyı 1.1 milyar TL bedelle Tayvanlılara ait Oyak Çimento'ya sattı. Bu satış, hem emlak piyasasında hem de yatırım çevrelerinde büyük yankı uyandırdı.

İhale Süreci ve Satış Detayları

TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, İngiltere Yüksek Mahkemesi'ndeki tahkim davasını kaybeden FETÖ firarisi Akın İpek'in Bebek'teki yalısı, 750 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkarıldı. İhaleye dört katılımcı katıldı ve kapalı tekliflerin ardından geçilen açık teklif aşaması üç saat sürdü. Sonuç olarak, 1 milyar 100 milyon lira teklif veren ve çoğunluk hissesi Tayvanlı TCC’ye ait olan Oyak Çimento, yalının yeni sahibi oldu.

Oyak Çimento ve Taiwan Cement Corporation (TCC) Ortaklığı

Oyak Çimento, bu yılın ilk çeyreğinde çoğunluk hissesini Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation'a (TCC) devretmişti. OYAK ile TCC arasında 9 Aralık 2023'te imzalanan hisse devir sözleşmesi kapsamında, 2024’ün ilk çeyreğinde tüm yasal otoritelerin onaylarının alınmasının ardından pay devri gerçekleşmişti. Bu devrin ardından Oyak Çimento, Türkiye'deki faaliyetlerini genişletmeye devam ediyor.

Yeni Vergi Paketi: Fiş Kesmeyen Esnafa 100 Bin TL Ceza! Yeni Vergi Paketi: Fiş Kesmeyen Esnafa 100 Bin TL Ceza!

Satışa konu olan yalı, eski eser niteliğinde olup 925 metrekare brüt kapalı kullanım alanı ve 208 metrekare teras alanından oluşuyor. İstanbul'un en prestijli semtlerinden biri olan Bebek'te yer alan bu yalı, hem tarihi değeri hem de konumu nedeniyle büyük ilgi gördü.

FETÖ firarisi olarak İngiltere'de yaşayan Akın İpek, Türkiye aleyhine uluslararası tahkim mahkemelerinde açtığı iki davayı da kaybetmişti. Bu süreçte Türkiye'deki mal varlıklarına el konulmuş ve TMSF tarafından yönetilmeye başlanmıştı. Bebek'teki yalı da bu mallar arasında yer alıyordu ve yapılan ihale ile satış süreci tamamlanmış oldu.

Editör: Şahsüver ÇITIR